Współpraca z japońskim biznesem - w Polsce i państwach trzecich

wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak pobudzić polsko-japońskie relacje gospodarcze w kontekście rychłego zakończenia negocjacji między Unią Europejską i Japonią w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA), dyskutować będą uczestnicy spotkań gospodarczych Polska - Japonia, które odbędą się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

Jednym z najważniejszych zagadnień spotkań gospodarczych Polska - Japonia będzie kwestia finalizacji negocjacji umowy o partnerstwie gospodarczym (Economic Patrnership Agreement) pomiędzy UE i Japonią. Jak przewiduje Naofumi Makino, dyrektor generalny JETRO Warszawa, który będzie jednym z dyskutantów w trakcie Kongresu, należy się spodziewać, że do końca tego roku zapadną wszystkie najważniejsze decyzje i ustalenia, a podstawowe punkty sporne zostaną rozstrzygnięte.

GALERIA  15 ZDJĘĆ

Według niego wciąż jeszcze pozostają pewne rozbieżności zdań, tak po stronie japońskiej, jak i unijnej, wydaje się jednak, że podejście do kwestii deregulacji po obu stronach jest zbliżone, a Japonii bliżej nawet pod tym względem do Unii Europejskiej niż do Stanów Zjednoczonych, z którymi podobną umowę (TPP - Trans Pacific Partnership), wraz z 11 krajami regionu Pacyfiku, Japonia już podpisała.

Między innymi nad potencjalnymi skutkami podpisania umowy EPA dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej będą się zastanawiać Shigeo Matsutomi, ambasador Japonii w Polsce, Radosław Domagalski-Łabędzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju czy Toshihiko Sakaguchi, dyrektor generalny, JETRO Londyn, kluczowego europejskiego oddziału Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego, powołanej w celu promocji japońskiego eksportu za granicą.

Nie może także zabraknąć wymiany opinii na temat japońskich inwestycji w Polsce, które ostatnio, obok tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak motoryzacja, coraz śmielej pojawiają się w sektorze usług, na przykład w branży reklamowej. - To wynika z dywersyfikacji zainteresowania japońskich podmiotów polskim rynkiem. To już nie tylko baza produkcyjna dla innych zlokalizowanych w Europie fabryk, ale także koncentracja na samym rynku polskim - wyjaśnia Naofumi Makino.

Jego zdaniem Japonia i Polska są sobie bliższe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. - W końcu oba kraje graniczą z Rosją. W pewnym sensie jesteśmy prawie sąsiadami - mówi.

Wśród uczestników dyskusji znajdą się m.in. Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Tetsuya Nishida, szef segmentu wytwarzania energii Chugoku Electric Power czy Piotr Zawadzki, Country Manager w polskim biurze Hitachi Europe, stąd ważna będzie kwestia możliwości zaangażowania kapitału i technologii japońskich korporacji w modernizację infrastruktury, w tym energetyki czy współpraca w sektorze technologii czystego węgla oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Wbrew obiegowej opinii także inwestycje polskich przedsiębiorstw w Japonii to dziś wcale nie temat z pogranicza gospodarczego science-fiction, a całkiem realna perspektywa. - Coraz więcej polskich podmiotów wychodzi poza granice kraju i wiele spośród nich zainteresowanych jest rynkami azjatyckimi, w tym Japonią - przekonuje szef JETRO Warszawa.

Spotkania gospodarcze Polska - Japonia

Przyszłość polsko-japońskich relacji gospodarczych w kontekście rychłego zakończenia negocjacji między UE a Japonią w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA) - czwartek, 19 maja, godz. 13:30;

Współpraca z japońskim biznesem - w Polsce i państwach trzecich - czwartek, 19 maja, godz. 15:00.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie