Spotkania gospodarcze Polska-Kazachstan

wnp.pl (Katarzyna Walterska)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aktualny stan dwustronnej wymiany handlowej i współpracy gospodarczej, przyczyny, bariery i oczekiwania były tematem spotkania gospodarczego Polska-Kazachstan, które odbyło się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Obecność Polski na tegorocznej światowej wystawie EXPO 2017 w Astanie będzie jedną w możliwości rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy krajami. Polska zaprezentuje na niej wystawę pod hasłem „Energia przyszłości”.

GALERIA  9 ZDJĘĆ

Uczestnicy dyskusji wskazywali na możliwości wynikające z uruchomienia korytarzy transportowych z Chin do Europy w ramach inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Dyskutowano także o perspektywach wzmocnienia polskiej obecności w Kazachstanie, tak handlowej, jak i inwestycyjnej - w sektorach rolno - spożywczym, budowlanym, transportowym, farmaceutycznym i surowcowym.

- Kazachstan jest najważniejszym partnerem handlowym Polski w Azji Centralnej i czwartym co do ważności partnerem z całego obszaru Wspólnoty Niepodległych Państw, po Rosji Ukrainie i Białorusi – przypomniał moderator debaty Andrzej Cieszkowski z departamentu współpracy ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (ambasador RP w Gruzji w latach 2013-2016).

W Kazachstanie mieszka około 16,5 mln mieszkańców, w Polsce 38,5 mln. PKB z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej Kazachstanu wynosi 460 mld dolarów, co plasuje kraj na 42 miejscu na świecie. Polskie PKB jest ponad 2 razy większe i wynosi 1052 mld USA co daje nam 24 miejsce na świecie. Polski eksport do Kazachstanu w 2016 roku wyniósł niecałe 300 mln euro, czyli 0,016 proc. całego polskiego eksportu. Natomiast import z Kazachstanu wyniósł 485 mln euro co stanowi 0,027 proc. całego polskiego importu.

- Rok 2017 jest szczególnie ciekawy dla Polski i Kazachstanu ze względu na pojawiające się szanse dla obu krajów wynikające z organizacji w Kazachstanie wystawy Expo 2017. Czy Polska będzie w stanie wykorzystać tę tworzącą się przestrzeń do zwiększenia swojej obecności w tym kraju, także w kontekście budowy Nowego Jedwabnego Szlaku? – zastanawiał się Andrzej Cieszkowski.

Nina Dobrzyńska, wiceprezes Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała, że  PARP jest mocno zaangażowana w przygotowanie Expo 2017. - Pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju przygotowujemy całą polską wystawę oraz wydarzenia towarzyszące. To będzie okazja do spotkania na wielu płaszczyznach. Chcemy pokazać nowoczesność powiązaną z ludźmi bez, których ona nie może istnieć. Polska wystawa będzie pokazywała najnowsze osiągnięcia nauki, wykorzystanie grafenu, nowoczesne technologie wykorzystania węgla, kwestie związane z ochroną środowiska – podkreśliła.

Istotne dla przedsiębiorców będzie też Polsko-Kazachskie Forum Gospodarcze, które odbędzie się w ramach Expo 2017.

Pomoc firmom w udziale w targach to też jedno z zadań PARP. – Chodzi o to, aby przedsiębiorcy mogli wypromować swoje produkty na rynkach zagranicznych, i jednym z tych perspektywicznych rynków jest Kazachstan. Prowadziliśmy nabory wniosków specjalnie skierowane do tych, którzy chcą zaistnieć w Kazachstanie. Mamy też ofertę dla przedsiębiorców, którzy nie są w stanie indywidualnie pokazać się na targach – wyjaśniła Nina Dobrzyńska.  

Współpracę z PARP chwalił Abakaj Sorkułow, prezes Kazachstańskiego Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji która udziela poręczeń i gwarancji dla przedsiębiorców. - Aktywnie współpracujemy z Narodowym Bankiem Kazachstanu, Azjatyckim Bankiem Rozwoju. Wspieramy też przedsiębiorczość kobiet. Od 2009 roku aktywnie współpracujemy z Polską. Organizujemy misje gospodarcze, w których uczestniczą przedsiębiorcy z Kazachstanu – mówił.

A jakie doświadczenia ma firma doradcza? Surojit Ghosh, dyrektor, EY stwierdził, że Kazachstan to jeden z krajów, który ma bardzo stabilny rząd. – Ten rząd w czasie kryzysu spowodowanego sankcjami nałożonymi na Rosję i w konsekwencji dewaluację tenge, podjął bardzo odważną decyzję uwzględniając malejącą konkurencyjność by wzmocnić swoją walutę w stosunku do dolara, aby te skutki były jak najmniej uciążliwe dla społeczeństwa.– mówił.

Zwrócił też uwagę, na podejście instytucji rządowych do biznesu. - Co dwa tygodnie mieliśmy wideo konferencję zastępcy premiera ze wszystkimi prowincjami Kazachstanu i przedstawicielem różnych branż. Podczas tych konferencji przestawialiśmy problemy z jakimi się borykamy a rząd próbował nawiązać dialog z biznesem i pomagał w ich rozwiązaniu – powiedział Surojit Ghosh.

O tendencjach, które są obecne we współpracy pomiędzy Polską a Kazachstanem mówił Tomasz Zapalski z  Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kazachstanie.

- Zauważalny jest pewien trend spadkowy w obrotach handlowych a wynika on z sytuacji geopolitycznej. W ostatnich latach Kazachstan miał do czynienia z problemem jakim był spadek cen ropy na światowych rynkach plus sankcje nałożone na Rosję a dewaluacja kazachstańskiej waluty tenge spowodowała, że konkurencyjność cenowa towarów uległa zmniejszeniu, Są one o wiele droższe niż wcześniej i droższe od towarów z Rosji i Chin. Ale należy podkreślić, że te kraje też odnotowały spadki w eksporcie od 26 do 40 proc. co pokazuje, że jest to tendencja światowa wynikająca z sytuacji geopolitycznej – powiedział Tomasz Zapalski.

- Ale postrzegamy to jako trend przejściowy, dlatego że widzimy we współpracy ogromny potencjał. Polskie towary są cenione w Kazachstanie. Widzimy duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców polskimi technologiami. Podobnie dotyczy to także inwestycji. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Polski w Kazachstanie w ostatnich latach ulegają zmianom, ale jest to trend rosnący. W 2016 wyniosły one 26 mln USA. Jest to znacząca kwota biorąc pod uwagę dotychczasową współpracę. Polska jest aktywna w takich sektorach jak farmacja i chemia budowlana – podkreślił.

Zaznaczył, że ambasada stara się wspierać polskich przedsiębiorców. - Dostajemy dużo pytań ze strony polskich firm, które są zainteresowane sprzedażą produktów i usług oraz inwestycjami w Kazachstanie – powiedział.

Kazachstan jest krajem tranzytowym, więc będzie elementem Nowego Jedwabnego Szlaku. Oznacza to potrzebę rozbudowy infrastruktury. Kazachstan chce stać się hubem transportowym, który będzie łączył Europę z Chinami. - Do 2050 Kazachstan chce się znaleźć w gronie 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata tak, więc widzimy duże ambicje w tym kraju, który jest też zainteresowany nowoczesnymi technologiami a te z kolei mają które polscy przedsiębiorcy – dodał.

Uczestnicy debaty przypomnieli ubiegłoroczną wizytę w Polsce prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Wówczas podpisane zostało m.in. ramowe porozumienie o współpracy BGK i Bankiem Rozwoju Kazachstanu. Celem porozumienia jest rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Kazachstanem oraz rozwój długoterminowej kooperacji pomiędzy bankami rozwoju obu państw. Ma to nastąpić poprzez wsparcie dwustronnego handlu i projektów z udziałem komponentu polskiego i kazachskiego w krajach trzecich oraz promocję rozwoju polskich inwestycji w Kazachstanie i kazachskich inwestycji w Polsce. Ogólny potencjał współpracy został oszacowany na 300 mln euro.

- Niestety linia kredytowa BGK czeka na uruchomienie, z powodu dewaluacji tenge i obecnie kazachskim przedsiębiorcom nie opłaca się brać kredytów w euro – powiedział Tomasz Zapalski.

Ale - jak dodał - BGK może zaproponować przedsiębiorcom kazachskim kilka innych produktów m.in. finansowanie eksportu poprzez akredytywy, pożyczki bank-bank (znalezienie banku po stronie Kazachstanu, który będzie  w stanie potwierdzić udzielony kredyty przez BGK). - Zauważamy, że dużo barier we wzajemnej współpracy ze strony Kazachstanu zostało wyeliminowanych np. okres oczekiwania na pozwolenie na pracę - dodał.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie