IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej (część I)

PortalSpozywczy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chociaż w Afryce widać w ostatnim czasie spowolnienie gospodarcze, wciąż jest ona kontynentem, który oferuje możliwości inwestycji biznesowych - taka opinia dominowała w trakcie IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej, które odbyło się 10 maja 2017 roku w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Program Go Afryka, którego celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do wejścia na rynki afrykańskie i promowanie Polski w Afryce, istnieje od 2013 roku. Jak wyglądała nasza współpraca biznesowa z państwami afrykańskimi przez te cztery lata i czy Afryka nadal jest interesującym rynkiem dla inwestorów i eksporterów – nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy debaty w pierwszej części IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2017 odbywającego się od 10 do 12 maja br. w Katowicach. 

GALERIA  13 ZDJĘĆ

- Jestem pewien, że Afryka jest tym kontynentem, który oferuje możliwości wzrostu gospodarczego. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedź, jak stymulować wzrost gospodarczy. Wciąż wielu inwestorów światowych patrzy na Afrykę z pewną nadzieją, w Polsce eksport do państw afrykańskich cały czas rośnie. W ubiegłym roku Polska otworzyła ambasadę w Tanzanii - mówił Maciej Fałkowski, z-ca dyrektora w Departamencie Współpracy Ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

- Niedawno założone zostało również biuro w Nairobi - dodał Wojciech Fedko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA. - Mamy obecnie do czynienia z wyhamowaniem wzrostu makroekonomicznego, ale biorąc pod uwagę potencjał Afryki Subsaharyjskiej jest cały czas duży potencjał do rozwoju współpracy Polski i Afryki - mówił Wojciech Fedko.

- Budujemy nowe miasta w Afryce, działamy w pięciu krajach. Afryka nadal jest bardzo interesująca mimo spowolnienia gospodarczego. Czasem mi szkoda, że nie ma tam wielu polskich firm, ponieważ Polska ma znakomite produkty, które może w Afryce rozpowszechniać - mówił Danny Zabusu Kambo, szef grupy ds. budownictwa i realizacji zadań Rendeavour - Africa’s Urban Developer. 

Dodał, że Etiopia parę lat temu była postrzegana jako najbiedniejszy kraj świata, a dziś ma 7-9 proc. wzrostu gospodarczego. Wiele innych krajów afrykańskich również ma wzrost gospodarczy.

(...)

Czytaj więcej w serwisie PortalSpozywczy.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie