Spotkania gospodarcze Polska-Izrael. Potencjalne obszary współpracy. Cyberbezpieczeństwo, energetyka, innowacje, start-upy.

Portal Spożywczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyły się Spotkania Gospodarcze Polska-Izrael. Tematem, który je zdominował było cyberbezpieczeństwo.

Spotkania Polsko-Izraelskie rozpoczęły się rozmową Pawła Pudłowskiego, posła na Sejm RP z Eugenem Kandel, CEO Start-up Nation Central oraz byłym doradcą premiera Izraela. Poseł Pudłowski pytał swojego interlokutora o innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii w obronności. Eugenem Kandel popodkreślał konieczność budowania świadomości w kwestii cyberbezpieczeństwa. Kluczowa jest także innowacyjność i współpraca rządu z firmami prywatnymi, firm z firmami i rządu z innymi rządami. Jak mówił, Izrael był pionierem w kwestii cyberbezpieczeństwa.

GALERIA  12 ZDJĘĆ

- Izrael jest i był najczęściej atakowanym krajem na świecie, stąd duże zrozumienie dla tego problemu - mówił Eugene Kandel.

Izrael rozumie, że cyberbezpieczeństwo nie ma granic i teraz pomaga innym krajom w tej kwestii poprzez udostępnianie swoich rozwiązań i swoich technologii. W tworzeniu izraelskiego podejścia do cyberbezpieczeństwa bardzo dużą rolę odgrywa armia.

- W Izraelu każdy młody człowiek musi odbyć obowiązkową służbę w wojsku. To rok intensywnego technicznego szkolenia, po którym obywatele są już odpowiednio świadomi i przygotowani do pracy nad cyberbezpieczeństwem. Drugą mocną stroną jest nasza kultura. Izrael jest krajem emigrantów, ja sam nim jestem. Imigranci są bardziej elastyczni i łatwiej się dostosowują, są bardziej kreatywni. To także ma wpływ na tworzenie naszej strategii i podejścia do cyberbezpieczeństwa - mówił były doradca premiera Izraela. Zaznaczył, że państwo żydowskie na obronę wydaje około 6,5 proc. budżetu, a z tego spora część jest przeznaczana właśnie na cyberbezpieczeństwo.

Paweł Pudłowski poprosił o trzy rady dla Polski w tej kwestii.

- Rządy muszą zrozumieć, że proste kopiowanie cudzych rozwiązań rzadko działa, gdyż każdy kraj i każdy ekosystem ma swoją własną specyfikę - odpowiedział Eugene Kandel.

Jego pierwszą radą, której udzielił, to inwestycje w centra badań i rozwoju. - My mamy ponad 300 takich jednostek. Trzeba się przyjrzeć ich możliwościom, postawić jasne cele i zapewnić im dobre finansowanie - mówił Kandel. Druga rada to zmiana sposobu motywacji. - Trzeba stworzyć takie zachęty i poziom bezpieczeństwa, aby ludzie zakładający start-upy chcieli i nie bali się ryzykować - mówił.  Trzecia rada, jakiej udzielił, dotyczyła zapewnienia łączności. - Łączność jest bardzo ważna. Ani rząd, ani same firmy w pojedynkę niczego nie zrobią. Konieczna jest łączność pomiędzy nimi, budowanie trwałych i ścisłych relacji – uważa CEO Start-up Nation Central. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie