Kultura oszczędzania

portalspozywczy.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Umiejętne oszczędzanie, wiedza i edukacja Polaków na temat form inwestycji, które pozwalają zabezpieczyć się na przyszłość to jedne z wielu wątków poruszonych w trakcie debaty „Kultura oszczędzania” podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W trakcie dyskusji stwierdzono, że blisko 2/5 Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Zdaniem Macieja Łysiuka, dyrektora zarządzającego sektorem instytucji finansowych ING Bank Śląski SA wpływ na wzrost oszczędności w społeczeństwie mają coraz lepsze płace, a także wsparcie ze strony państwa jak np. Program 500+.

GALERIA  9 ZDJĘĆ

– Grupa ING przeprowadza cyklicznie badania dotyczące oszczędności w wielu krajach Europy pod hasłem „Barometr finansowy ING“, które dotyczą postaw i zachowań finansowych konsumentów. Ostatnie takie badanie przeprowadziliśmy pod koniec minionego roku.  Z raportu wynika, że coraz więcej Polaków oszczędza. Wpływ na to miały rosnące wynagrodzenia oraz uruchomienie programu 500 plus. Według badań 20 % więcej osób oszczędza w porównaniu z latami ubiegłymi. Z kolei 80 % regularnie dąży do powiększania swoich oszczędności, nie czekając na to, co zostanie z pensji na koniec miesiąca, a już wcześniej odkładając pewną pulę pieniędzy na koncie – tłumaczył dyrektor zarządzający sektorem instytucji finansowych ING Bank Śląski SA.

Mimo że większość osób swoje pieniądze lokuje w bankach, to niektórzy decydują się na inne formy inwestowania swoich dochodów.

– W polskim systemie finansowym główną rolę odgrywają banki. Część społeczeństwa swoje oszczędności inwestuje także w postaci nieruchomości lub innych wartości. Do 2007 roku mieliśmy spadek oszczędności na rachunkach terminowych. Natomiast w kolejnych latach w jednakowym tempie zaczęły rosnąć środki na rachunkach terminowych i bieżących Obecnie ok. 65 % Polaków ma zdolność do gromadzenia oszczędności, w zależności od posiadanych środków na koncie – ocenił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Zdaniem Małgorzaty Bombol, ekspert Deutsche Bank Polska, Instytutu Rynków i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoły Głównej Handlowej oszczędzanie w społeczeństwie należy rozgraniczyć pod kątem płci. Kobiety zupełnie inaczej myślą o pieniądzach niż mężczyźni.

Całą relację czytaj w serwisie: www.portalspozywczy.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie