Inwestycje samorządów - nowa perspektywa

PortalSamorządowy.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze na początku pierwszej unijnej perspektywy przyznać się, że gmina ma długi to był, jak to mówią młodzi „obciach”, dzisiaj to stało się normą, to nie jest dobre – mówi poseł Andrzej Maciejewski.

- Kończą się powoli środki unijne w nowej perspektywie albo będą niewielkie, a może nie będzie ich wcale, do tego dochodzi Brexit i nie wiemy w sumie co się wydarzy po roku 2020 – mówi Andrzej Maciejewski poseł Kukiz’15, przewodniczący sejmowej komisji samorządowej. – A samorządy uzależniły się od tych środków, trzeba będzie nauczyć się żyć bez nich - mówi

GALERIA  8 ZDJĘĆ

Dlatego, zdaniem posła, samorządy powinny bardziej ostrożnie podchodzić do problemu zadłużenia.

- Jeszcze na początku pierwszej unijnej perspektywy przyznać się, że gmina ma długi to był, jak to mówią młodzi „obciach”, dzisiaj to stało się normą, to nie jest dobre – dodaje Maciejewski.

Jak mówi, trzeba pamiętać o problemach demograficznych i tym bardziej zastanawiać, jak po roku 2020 mają działać samorządy.

- Może powinniśmy iść w tą stronę, żeby fundusze zamiast trafiać do Warszawy i dopiero tam być dzielone, powinny być rozdysponowywane w gminach, u źródła, a dopiero to, co zostaje powinno iść do centrali – zastanawia się Maciejewski.

- Moim zdaniem potrzebna nam jest dzisiaj uproszczenie przepisów, coś takiego jak słynna reforma Wilczka, w latach 90-tych – dodaje poseł. – Tak, by można się było skupić na konkretnym działaniu, a nie ma biurokracji.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Inwestycje samorządowe. Nowa perspektywa” , który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie