EEC 2019

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną?

PortalSamorzdowy.pl

Być może już w czerwcu pierwsi przedsiębiorcy będą mogli złożyć wnioski o przyznanie ulg podatkowych w związku z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji. Dokument czeka jeszcze na podpis prezydenta. Nowe przepisy zakładają, że specjalne warunki dla prowadzenia działalności będzie można uzyskać w całym kraju, a nie tylko w wyznaczonych Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Choć większość specjalistów widzi wielką szansę rozwoju w nowych przepisach, pojawiają się także głosy hamujące hurraoptymizm. - Poczekajmy na przepisy wykonawcze - mówi Cezary Przygodzki z firmy Dentnos.

    GALERIA  11 ZDJĘĆ

  • "Cała Polska specjalna strefą ekonomiczną" - hasło stanie się faktem, kiedy prezydent podpisze ustawę o wspieraniu inwestycji.

  • Wsparcie w postacie zwolnienia podatkowego, będzie można uzyskać w całej Polsce a nie tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych.

  • Mimo ulg, przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Jednym z nich może być niskie bezrobocie. Inwestorzy mogą mieć problem z pozyskaniem pracowników.

  • Nowe prawo nie jest idealne. Jak oceniają specjaliści, niektóre zapisy ustawy rodzą ryzyko dla inwestorów.

  • Ustawa nie przyniesie zakładanych efektów, jeśli nie uda się osiągnąć wielopoziomowego porozumienia pomiędzy inwestorami a władzami ze szczebla centralnego i samorządowego.



Ustawa o Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) została uchwalona w 1994 roku. Do tej pory, jej obszarem objęto około 25 tys. ha terenów. W ciągu 24 lat, SSE przyciągnęły inwestycje, których wartość szacuje się na około 110 mld zł, co pozwoliło na stworzenie około 220 tys. miejsc pracy.

- 20 lat temu Polska walczyła z wysokim bezrobociem, które sięgało nawet 40 proc. Stworzyliśmy 14 stref ekonomicznych, których zadaniem było stworzenie miejsc pracy i ściągnięcie do Polski kapitału. To się udało. Teraz dla inwestorów kłopotem może być brak pracowników, bo bezrobocie wynosi obecnie 6,3 proc. - ocenia Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.Czytaj także: Nowe wyzwania dla stref ekonomicznych: niedobór pracowników i wsparcie szkolnictwa branżowego

Nowe przepisy, które czekają na podpis prezydenta zakładają, że specjalne ulgi podatkowe, będzie można uzyskać już nie tylko w wyznaczonych SSE, ale w całym kraju. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że pierwsze wnioski o ulgi przedsiębiorcy będą mogli składać już w czerwcu 2018 roku. Ich rozpatrzenie ma trwać tylko około 30 dni.

- Zdecydowaliśmy, że cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną. Poprzednio wspieraliśmy duże firmy, bo chcieliśmy przyciągnąć duży kapitał i stworzyć dużo miejsc pracy. Teraz skupiamy się na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw. Mamy nadzieję, że ze specjalnych warunków skorzystają przede wszystkim polskie firmy - mówi minister Kościński - Teraz nie można się jednak skupiać tylko na tworzeniu nowych miejsc pracy. Te miejsca pracy muszą się odznaczać jakością - zaznacza. Czytaj całość

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie