EEC 2019

Polityka migracyjna w Europie i w Polsce

PulsHR
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Z danych GUS wynika, że za granicą przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Z drugiej strony zwiększa się liczba imigrantów w Polsce. Migracji zarobkowej nie da się zatrzymać. Można jej tylko pomóc.

    GALERIA  8 ZDJĘĆ

  • Europa się starzeje. Pracodawcy biją na alarm, ponieważ deficyt na rynku pracy jest coraz większy - wyjaśnia Grażyna Trzpiot, kierownik Katedry Demografii i Statystyki Ekonomicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

  • Ukraińcy to najczęstszy wybór pracodawców, jeśli chodzi o uzupełnianie braków kadrowych.

  • Myroslava Keryk, prezes Fundacji Nasz Wybór zaznacza, że nie wszyscy Ukraińcy wiedzą, jak wygląda polski rynek pracy, a jakość usług agencji bywa różna. Zwraca również uwagę na inny problem, jakiem jest biurokratyzacja.



Sytuację demograficzną obrazuje wskaźnik dzietności, czyli liczba urodzonych dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku rozrodczym. Dopiero gdy przekracza 2,1, można mówić o zastępowalności pokoleń. Według danych GUS polski wskaźnik rośnie - w 2017 r. wyniósł 1,45. Mimo to nadal jest stosunkowo niski. Podobne problemy mają inne europejskie kraje.

- Europa się starzeje. Pracodawcy biją na alarm, ponieważ deficyt na rynku pracy jest coraz większy, natomiast automatyzacja nie postępuje na tyle szybko, by roboty mogły zastąpić ludzi. Nie pomagają też migracje, które mają konkretne przyczyny. Strumienie imigrantów wymuszają czynniki polityczne i ekonomiczne - wyjaśnia Grażyna Trzpiot, kierownik Katedry Demografii i Statystyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

To, na co warto zwrócić uwagę to zmieniający się charakter migracji. Na początku XXI wieku ludzie wyjeżdżali za granicę po to, by po prostu zarobić. Dzisiaj ich powody są inne - chcą zarobić więcej niż mogą w Polsce.

- Obecnie o wyjeździe za granicę myśli 14 proc. Polaków. To osoby w przedziale wiekowym 35-44 lata, które pochodzą z mniejszych lub średnich miast. Zarabiają ok. 2 tys. zł, ale chcą, by ich pensje były wyższe - mówi Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie