EEC 2019

Polski rynek mieszkaniowy

HouseMarket.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce od lat wywołuje dyskusje. Rynek dojrzewa, zmienia się i stale ewoluuje. Ubiegły rok była dla sektora wyjątkowy. Niektórzy twierdzą nawet, że można już mówić o nowym boomie, który ostatni raz miał miejsce 10 lat temu. A to za sprawą dużego popytu na domy i mieszkania, wysokiej liczby transakcji oraz cen, które powoli, ale regularnie wzrastają - podkreślali uczestnicy sesji „Polski rynek mieszkaniowy”, która odbyła się podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym, szanse i zagrożenia dla budownictwa mieszkaniowego, ocena rządowego programu Mieszkanie Plus, budowa tańszych mieszkań i mieszkań na wynajem - to tematy, które zdominowały dyskusję.

GALERIA  10 ZDJĘĆ

Duży wpływ na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków mają zarówno deweloperzy, którzy dostarczają na rynek coraz więcej lokali, ale także zakrojone na szeroką skalę działania rządu mające - w założeniu - zwiększyć dostępność lokali, także dla osób z mniej zasobnym portfelem.

- W minionym roku z budżetu państwa przeznaczyliśmy 700 mln zł na wspieranie popytu w ramach Programu dla Młodych, a 100 mln zł na budownictwo socjalne - powiedział Artur Soboń, sekretarz stanu, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. - Z puntu widzenia polityki państwa, w pierwszej kolejności państwo powinno interweniować tam, gdzie Polacy nie mają możliwości uzyskania dofinansowania na mieszkanie i do tych ludzi kierujemy programy wsparcia budownictwa komunalnego i socjalnego. Aktualnie rozwijamy program, który umożliwi wykup mieszkań ze spółdzielni mieszkaniowej dla osób niepełnosprawnych bądź seniorów. Na instrumenty wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących przeznaczyliśmy z budżetu państwa ponad 6 miliardów złotych. Pozwoli to rozpocząć realizację 177 tys. lokali komunalnych - dodał Artur Soboń.

Dodał także, że rząd skupi się na rozwiązaniu problemu, który trapi Polskę od lat. Jak powiedział, około 40 procent Polaków nie może kupić mieszkania ze względu na brak zdolności kredytowej lub stałej umowy o pracę.

- Rynek potrzebuje bardziej zróżnicowanej oferty i zamierzamy to wykorzystać. W ramach programu Mieszkanie Plus powstaną mieszkania czynszowe, które zostaną wybudowane z funduszy inwestycyjnych, z wykorzystaniem dostępnych zasobów ziemi. Wkrótce zaproponujemy dwa projekty ustaw. Pierwszy pozwoli zwiększyć dostępność gruntów oraz przyspieszy procedury uzyskania pozwoleń na budowę, a drugi - ustawa o dopłatach do czynszów – umożliwia osobom o niskich i przeciętnych dochodach opłacanie czynszu w nowo powstałych mieszkaniach - zapowiedział.

Artur Soboń podkreślił, że program dopłat do mieszkań czynszowych zostanie przyjęty pod koniec maja, a w czerwcu trafi do parlamentu. Ministerstwo szacuje, że w przyszłym roku wyda na niego około 300 milionów złotych. W kolejnych latach wydatki te mogą sięgać już miliarda złotych rocznie.

Bieżącą sytuację na rynku mieszkaniowym podsumował także Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Wspomniał, że dostęp do mieszkań jest szczególnym problemem dla osób mniej zamożnych i zaznaczył, że miasto pracuje na wielu płaszczyznach nad rozwiązaniami, które pomogą rozwiązać problem braku mieszkań w mieście. Oprócz większej liczby lokali, poprawie ma ulec również ich standard. To jedno z podstawowych założeń nowej polityki miasta. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie