EEC 2019

Samorządowe budżety pod nowymi rygorami

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Dyskusja o zmianach w ustawie o finansach samorządów toczy się od lat. Głównym jej tematem jest zmiana wskaźnika zadłużenia JST. Konsultowany właśnie projekt Ministerstwa Finansów ma tu dać samorządom większą swobodę. Jak jednak będzie, pokaże praktyka.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • Projekt nowelizacji  ustawy o finansach samorządów jeszcze w tym roku powinien zostać przyjęty.

  • Zdaniem resoru finansów zakłada on wiele korzystnych dla JST rozwiązań.

  • Samorządowcy jednak tylko w części pozytywnie opiniują propozycje MF. 



Zdaniem samorządów najnowszy projekt zmian w ustawie daje jednak nadzieje na korzystne dla JST rozwiązania. - Z zadowoleniem przyjmujemy, że strona ministerialna nas słucha - mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Do tej pory te projekty bywały bardzo dalekie od oczekiwań samorządów, obecny jest im bliższy i mam nadzieję, że się dogadamy.

Jak mówi Kamińska, samorządom zależy na tym, aby wskaźnik zadłużenia można było powiązać z Wieloletnią Prognozą Finansową. - Ja wiem, że MF uważa, iż nasze WPF-y są przesadzone, zbyt optymistyczne, ale moim zdanie szczególnie w dłuższej perspektywie samorządy są tu bardzo ostrożne  - dodaje Danuta Kamińska.

Marek Wiewióra z Departamentu Finansowania Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów mówi: - Projekt jest opiniowanym przez stronę samorządową i na pewno będziemy brali pod uwagę zdanie JST, odniesiemy się do nich w najbliższym czasie.

Zdaniem Marka Wiewióra projekt zawiera dużo korzystnych dla JST propozycji:

- Chodzi tu o możliwość dokonywania restrukturyzacji zadłużenia, możliwość dokonywania wcześniejszej spłaty długu, a jak wiadomo dzisiaj te działania są bardzo ograniczone, nawet w przypadku posiadania własnych środków, które JST mogłaby przeznaczyć na ten cel.

Jak mówi przedstawiciel MF, projekt przewiduje możliwość restrukturyzacji rozumianej jako spłatę długu nowym długiem  o niższych kosztach obsługi. - Da to możliwość wcześniejszej spłaty długu w przypadku posiadania przez samorząd własnych środków, np. z tytułu nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych, wolnych środków czy z otrzymanej spłaty wcześniej udzielonych pożyczek. W efekcie w budżetach JST powinny znaleźć się środków na inwestycje, co jest na pewno pozytywne dla samorządów - mówi Wiewiór.

W jego opinii korzystne jest także wyłączenie wydatków bieżących z tytułu obsługi długu - ma to znacząco podnieść limit spłaty zadłużenia i zwiększyć możliwości rozwojowe samorządów. Czytaj całość

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie