EEC 2019

Transport publiczny

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wymiana taboru czy modernizacja infrastruktury to dziś już zbyt mało, aby znacząco poprawić jakość transportu publicznego i przyciągnąć do niego podróżnych. Konieczne jest lepsze współdziałanie ze sobą wszystkich organizatorów tak, aby zmiana na lepsze dotyczyła całego systemu, a nie tylko poszczególnych jego elementów. System musi także zacząć uwzględniać takie „nowinki” jak miejski rower czy systemy carsharingowe. Wszystko wskazuje też na to, że trzeba będzie mocniej uderzyć po kieszeni indywidualnych kierowców.

    GALERIA  11 ZDJĘĆ

  • Oczekiwania podróżnych wobec transportu zbiorowego rosną i dotyczą już nie tylko taboru czy infrastruktury. Organizatorzy powinni większy nacisk położyć na cyfryzację i systemy planowania podróży.

  • Pasażer ocenia system transportu publicznego jako całość. Aby poprawić więc jego funkcjonowanie, konieczna jest większa współpraca między różnymi organizatorami komunikacji.

  • Zarówno organizatorzy transportu, jak i samorządowcy są zdania, że prócz ułatwień i reorganizacji transportu publicznego konieczne będą też „elementy restrykcji” wobec kierowców celem zniechęcenia ich do wjazdu do miast.

  • Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego "Transport publiczny", który odbył się podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dyskusję moderował Rafał Kerger, redaktor naczelny WNP.PL i PortalSamorzadowy.pl.



- Żadna to chluba, jeśli pasażer korzysta z transportu publicznego, bo nie ma alternatywy - jasno stawia sprawę Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych. Diagnoza niby oczywista, ale kryjąca w sobie klucz do zrozumienia przyczyn kryzysu, z jakim w wielu miastach Polski boryka się komunikacja publiczna. Wyrazem tego kryzysu jest postępujący odpływ pasażerów, którzy przesiadają się do samochodów, obniżając tym samym przychody organizatorów transportu, a przy okazji zwiększając ruch na ulicach. W efekcie znaczną część pasażerów w transporcie zbiorowym stanowią osoby starsze, które z różnych względów nie posiadają samochodu, bądź uczniowie, którzy z racji swego wieku jeszcze nie mogą mieć prawa jazdy.

- Kiedyś samochód był pierwszym wyrazem wolności. Teraz jednak następuje dynamiczna zmiana. Dla młodych ludzi posiadanie samochodu często już nie jest przejawem dobrobytu ani oznaką zamożności - wskazuje nowy trend Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. 

Czy to oznacza, że automatycznie nastąpi jednak zatrzymanie ucieczki pasażerów od komunikacji miejskiej? Raczej trudno uwierzyć, że podróżni pokochają ją tylko dlatego, że istnieje. Zwłaszcza że oczekiwania podróżnych wobec transportu zbiorowego rosną i dotyczą już nie tylko taboru czy infrastruktury, ale także samej organizacji transportu oraz wykorzystania nowych technologii. To ostatnie zaś ciągle kuleje. Czytaj całość

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie