EEC 2019

Restrukturyzacja

PulsHR.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie kosztów działalności, spadek jakości produktów czy wpływ konkurencji - przyczyn restrukturyzacji w firmie może być wiele. Jak przeprowadzić ją należycie? Praktycy wskazują kilka elementów.

    GALERIA  7 ZDJĘĆ

  • Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to często jedyne wyjście z sytuacji kryzysowej, ale nie jest to proces, który łatwo przeprowadzić samemu.

  • Ważna jest odbudowa zaufania wierzycieli i kontakt z załogą, ale wpływ na cały proces ma też sprawność działania sądów.

  • Niestety, przedsiębiorcy często decydują się na restrukturyzację, kiedy jest już dla nich za późno.



Małych, średnich i dużych firm, które mogą podlegać restrukturyzacji, jest w Polsce ok. 30-40 tysięcy. Tak wynika z wyliczeń Andrzeja Głowackiego, prezesa zarządu DGA Centrum Sanacji Firm, zaprezentowanych podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Gdy przedsiębiorca wpadnie w tarapaty, analizuje przyczyny swojej katastrofy, potem robi lepszą lub gorszą diagnozę i pozostają mu dwa wyjścia. Albo samodzielnie, czyli własnymi zasobami spróbuje ratować firmę, albo złoży wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego - mówi Głowacki.

W tym drugim przypadku można się posłużyć wskazówkami, które zostały zdefiniowane w książce „Restrukturyzacja firmy. Zarządzanie przedsiębiorstwem w sytuacjach kryzysowych”. Autorzy tej pozycji zwracają uwagę na cztery obszary celów i czynników restrukturyzacji:

1. Opanowanie sytuacji, czyli załagodzenie kryzysu.

2. Odbudowanie wsparcia grup interesów (dostawcy, odbiorcy, banki itd.).

3. Zapewnienie przyszłych źródeł finansowania.

4. Naprawa przedsiębiorstwa w kwestiach strategicznych i organizacyjnych.

Tyle, jeśli chodzi o teorię, a jak wyglądały przykłady udanych restrukturyzacji w praktyce? O tym mówią osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w proces.

Sławomir Harazin, wiceprezes zarządu firmy dystrybucyjnej Action, która w szczytowym momencie generowała 5 mld zł przychodów i zatrudniała ponad 1000 pracowników, zaznacza, że restrukturyzacja to nie jest łatwy proces, ale duże, niemal okupione krwią wyzwanie dla firmy. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie