EEC 2019

Świat dla klimatu – co przyniesie szczyt klimatyczny w Katowicach

Michał Wroński

W grudniu Katowice gościć będą uczestników Szczytu Klimatycznego COP24. Będzie to już czwarty Szczyt Klimatyczny ONZ organizowany w Polsce. Szczyt symboliczny ze względu na miejsce, które do niedawna kojarzyło się głównie z przemysłem ciężkim i generowanym przezeń zanieczyszczeniem środowiska, ale też szczyt ważny ze względu na decyzje, jakie będą musieli podjąć jego uczestnicy. Czy po zakończeniu COP24 można będzie powiedzieć, że zakończył się on sukcesem?

    GALERIA  12 ZDJĘĆ

  • Miguel Arias Cañete, unijny komisarz ds. klimatu, uważa, że kluczowymi wyzwaniami, z jakimi będą musieli się zmierzyć uczestnicy COP24, będą opracowanie Rulebook i kwestie dotyczące finansowania działań związanych ze zmianami klimatycznymi.

  • Europoseł Jerzy Buzek, były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreśla, że ustalenia Szczytu muszą wdrażać w życie postanowienia paryskie z 2015 roku. Zwraca jednak uwagę, że w walce z zanieczyszczeniem powietrza Unia Europejska nie może być samotnym liderem. - Wymagany jest wysiłek wszystkich bez wyjątku krajów na świecie - stwierdza Jerzy Buzek.

  • - Zadaniem polskiej delegacji będzie doprowadzenie do kompromisu, który zaakceptują wszystkie kraje uczestniczące w konferencji - podkreśla Henryk Kowalczyk, minister środowiska RP. Dlatego też doradza ostrożność przy formułowaniu celów, które będzie się chciało osiągnąć. - Nie sztuką jest wyznaczyć ambitne cele i ich nie zrealizować - przestrzega Kowalczyk.

  • Miguel Arias Cañete, Jerzy Buzek i Henryk Kowalczyk, a także Sławomir Dębski (dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Michał Kurtyka (sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP 24) oraz Andris Piebalgs (unijny komisarz ds. energii w latach 2004-2010, komisarz ds. rozwoju w latach 2010-2014) wzięli udział w debacie „Świat dla klimatu - co przyniesie szczyt klimatyczny w Katowicach”, która odbyła się podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Całość tej debaty można zobaczyć na naszym kanale Youtube.



« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie