EEC 2019

Kapitał w poszukiwaniu rentowności na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jednym z kluczowych wydarzeń tego roku dla rynku nieruchomości komercyjnych będzie wrześniowy awans Polski w indeksie FTSE Russell z kategorii rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). - To będzie mieć wiele pozytywnych skutków dla branży nieruchomości. Ale czy - znając stopy kapitalizacji nieruchomości na rynkach dojrzałych - będziemy nadal rynkiem z duża premią czy odwrotnie, czy zaleje nas fali nowych inwestorów?- pytał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tomasz Buras, dyrektor zarządzający, Savills.

Tomasz Buras podkreślił, że wyniki gospodarcze polski zostały docenione. - To bardzo cieszy, ale nie zapominajmy o stylu i sposobie komunikacji z zagranicznymi inwestorami. Jeśli za rok ma być ich więcej i mają kupować te same nieruchomości za większe pieniądze, to będą bardziej wrażliwi na to jak nasz rząd i całe środowisko komunikuje zmiany, które mają wpływ na ich inwestycje – powiedział dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

GALERIA  6 ZDJĘĆ

Z taką opinią zgodził się Maciej Dyjas, partner zarządzający Griffin Real Estate. - Zakwalifikowanie naszego kraju do grona gospodarek rozwiniętych będzie miało jeden konkretny skutek – Polska trafi do zupełnie innego portfela, gdzie jest zdecydowanie więcej pieniędzy. Dzięki temu pojawi się tu więcej kapitału, o ile oczywiście się go nie wystraszy. To dobra wiadomość dla świata nieruchomości, ale i dla wielu innych sektorów polskiej gospodarki - uważa Dyjas. Podkreśla jednak, że rozmawiając z nowymi inwestorami otrzymuje od nich jasny przekaz, że zmiany prawne w Polsce budzą ich obawy. - Chodzi głównie o aspekt polityczny i pytanie, czy inwestorzy międzynarodowi są tu mile widziani – mówi.

Uczestnicy dyskusji „Kapitał w poszukiwaniu rentowności na polskim rynku nieruchomości komercyjnych”, która odbyła się podczas 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podkreślali, że rynek nieruchomości nad Wisłą jest gorący, ale brakuje mu komfortu administracyjnego i podatkowego. W ciągu ostatnich lat cała branża śledziła pomysły i nowe regulacje związane z: podatkiem od handlu detalicznego, zmianą opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętych, zamieszaniem wokół zwrotu podatku VAT, ustawą o REIT-ach, podatkiem od biurowców i galerii handlowych czy w końcu przepisami o CIT wprowadzającymi ograniczenie możliwości odliczenia kosztów finansowania dłużnego. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie