EEC 2019

Mobilność w metropolii

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Likwidacja korków w dużych miastach jest wizją niemożliwą do zrealizowania. Władze samorządów wciąż szukają jednak sposobów, by zwiększyć miejską mobilność. Potrzebne jest spojrzenie na miasto jak na system naczyń połączonych, w których z jednego miejsca do drugiego można się przedostać w prosty i tani sposób. Konieczna jest także zmiana mentalności ludzi i wręcz zmuszenie ich do porzucenia samochodów. Tego ostatniego można dokonać m.in. poprzez zaostrzenie miejscowych przepisów.

    GALERIA  7 ZDJĘĆ

  • W Polsce nie myślimy o transporcie publicznym jak o systemie naczyń połączonych. Aby rozładować korki w miastach, konieczne jest nie tylko skomunikowanie autobusów z pociągami, ale także z rowerami miejskimi i Uberem.

  • Likwidacja korków w miastach jest niemożliwa, jednak samorządy wciąż muszą działać w tym zakresie. Czy zakaz wjazdu samochodów do centrów miast to dobry pomysł?

  • Nawet najlepsza oferta przewozowa nie przyniesie sukcesu, jeśli ludzie się do niej nie przekonają. Jak zmienić ich mentalność? Nadzieja w młodym pokoleniu.

  • Ludzie muszą sobie zdać sprawę, że to nie samochód jest im potrzebny. Potrzebna jest im usługa w postaci transportu - twierdzi Maciej Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego. 



Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, tylko 15 proc. regularnie podróżujących mieszkańców gmin należących do GZM korzysta na co dzień z transportu publicznego. Reszta jeździ najczęściej samochodami. Jak tłumaczy się wyniki badań, na tak niewielki odsetek ma wpływ przede wszystkim to, że oferta transportowa przewoźników na Górnym Śląsku jest po prostu słaba.

Jak twierdzi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, problemem jest to, że nigdy nie myślano o transporcie publicznym jako o systemie naczyń połączonych. Jego zdaniem dobry system komunikacji zbiorowej nie polega tylko na stworzeniu siatki połączeń autobusowych czy kolejowych pomiędzy gminami. Konieczne jest także zapewnienie możliwości pokonania "ostatniej mili".

- Myślimy tutaj o miejskim rowerze czy miejskim skuterze. Warto zastanowić się, jaki wkład w system komunikacji zbiorowej mógłby wnieść Uber. Nie tylko metropolia, ale wszystkie miasta powinny mieć kompletną wizję tego, jak się poruszać, żeby w ogóle mówić o mobilności. Korzystanie z samochodów prywatnych ma swoje granice, do których szybko się zbliżamy - powiedział Kazimierz Karolczak.

Dodał również, że samorządy powinny wręcz wymuszać na mieszkańcach konieczność pozostawienia samochodów w domach i korzystanie z usług komunikacji zbiorowej. Jak tego dokonać? Przewodniczący GZM zaproponował m.in. podniesienie opłat za parkingi miejskie oraz wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów do centrów miast.

Jak ocenia Dionizy Smoleń, dyrektor ds. publicznych PwC, samorządy muszą się odważyć na trudne decyzje, które z pewnością będą rodziły konflikty. Zaznaczył jednak, że ich podjęcie powinno zostać poprzedzone solidnym planowaniem.  Czytaj całość

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie