EEC 2019

Trendy przyszłości w polskiej energetyce

wnp.pl (ICH)

Jaka jest przyszłość energetyki i elektrowni w Polsce i na świecie? Transformacji energetyki nie da się zastopować; rynek mocy to rozwiązanie przejściowe dające czas na zbudowanie nowych modeli biznesowych; digitalizacja w energetyce przyspieszyła m.in. za sprawą nowych inwestycji i daje coraz więcej możliwości biznesowych; należy się spodziewać wzrostu znaczenia m.in. źródeł rozproszonych i usług DSR; być może w przyszłości wielkie elektrownie będą pełnić rolę infrastruktury energetycznej, pozostając poza obszarem konkurencyjnego rynku – to wnioski z debaty „Trendy przyszłości w polskiej energetyce”, przeprowadzonej podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

    GALERIA  8 ZDJĘĆ

  • Rynek mocy to raczej rozwiązanie przejściowe, które korporacjom daje czas na wypracowanie modeli biznesowych umożliwiających im w przyszłości sprostanie prawdziwie rynkowej grze; coraz większa uwaga będzie skoncentrowana na potrzebach klientów.

  • Digitalizacja, która umożliwia poprawę efektywności operacyjnej segmentów wytwarzania czy dystrybucji, stwarza też energetyce szanse na rozwój w nowych obszarach, niezwiązanych z tradycyjnymi usługami świadczonymi przez sektor.

  • Energetyka rozproszona będzie się rozwijała, a zapewne będzie także rosło znaczenie usług DSR (odpowiedź strony popytowej), perspektywicznie w grę wchodzi wprowadzenie taryf dynamicznych energii, a więc nie należy zapominać o rozwoju inteligentnego opomiarowania.

  • W debacie „Trendy przyszłości w polskiej energetyce”, którą moderowała Dorota Dębińska-Pokorska, partner PwC, udział wzięli: Gérard Bourland, Director of Energy activities, Veolia Central & Eastern Europe; Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki, PKN Orlen; Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego, Tauron Polska Energia; Mirosław Kowalik, prezes zarządu, Enea; Grzegorz Należyty, członek zarządu, Siemens Sp. z o.o., dyrektor generalny, Power Generation i Roman Szwed, prezes zarządu, Atende. Całą dyskusję o rynku mocy możecie obejrzeć poniżej.







« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie