EEC 2019

Choroby cywilizacyjne XXI wieku

RynekZdrowia.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

- Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na wzrost kosztów leczenia, ale także zwiększają koszty pośrednie choroby. Oznacza to, że płacimy nie tylko za leczenie, ale też za utraconą produktywność - tłumaczył dr Wojciech Zawalski, ekspert ochrony zdrowia.

Aby system sprostał tym wyzwaniom, konieczne stało się inwestowanie w nowoczesne rozwiązania organizacyjne - podkreślił 15 maja dr Zawalski, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w trakcie sesji "Choroby cywilizacyjne XXI wieku".

GALERIA  9 ZDJĘĆ

Czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych

Prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum wyjaśnił, że wśród czynników ryzyka chorób układu krążenia najczęściej wymienia się: otyłość, cukrzycę, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietę, palenie papierosów. Szczególne znaczenie dla rozwoju tych schorzeń mają jednak trzy podstawowe, łatwo modyfikowane czynniki. Mowa tu o: braku aktywności fizycznej, nieodpowiedniej diecie i paleniu papierosów.

- Te czynniki szczególnie często przekładają się na takie konsekwencje zdrowotne, jak: choroba wieńcowa, niewydolność serca, zawał serca czy wreszcie udar mózgu - zaznaczył prof. Jankowski.

Ekspert dodał, że tym co powinno nas niepokoić jest gwałtownie wzrastająca w Polsce otyłość wśród dzieci i młodzieży.

- Musimy pamiętać, że obecnie w Polsce ten problem narasta najszybciej spośród wszystkich krajów na świecie. Tymczasem te dzieci to potencjalni pacjenci poradni kardiologicznych i diabetologicznych. Wiadomo bowiem, że dzieci otyłe prędzej czy później rozwiną cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Jeśli nic nie zrobimy w tym zakresie, to w przyszłości te dolegliwości znacząco wpłyną na aktywność zawodową wspomnianych osób - zaznaczył prof. Jankowski.

Z kolei prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego- Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zaznaczył, że coraz częściej mówi się o tym, że zanieczyszczenie powietrza pyłami jest szóstym czynnikiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a placówka w której pracuje pokusiła się o analizę, która miała wykazać, czy i jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na wzrost zachorowań na omawiane schorzenia.

- W naszych badaniach wykazaliśmy, że wraz ze wzrostem zanieczyszczeń wzrasta śmiertelność ogólna, wzrasta częstość zawałów serca i udarów mózgu. Nasze wyniki są zbieżne z wynikami europejskimi - podkreślił prof. Gąsior. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie