EEC 2019

Zrównoważone modele biznesowe

PulsHR.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Bardzo trudno przekonać inżyniera z 30-letnim stażem, że teraz mamy skupić się na dbaniu o środowisko i jego mieszkańców. Dotychczas był nauczony, że im więcej energii zużyjemy, tym zyski będą wyższe.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie idei zrównoważonego rozwoju.

  • Fakt, że firma używa mniej papieru w biurze czy używa kubków ze szkła, a nie z plastiku, nie oznacza, że jest spółką ze zrównoważonym modelem biznesowym - mówi Łukasz Bochenek, managing director, Leidar Switzerland.

  • O zrównoważony rozwój dbają również architekci. Eksperci podkreślają jednak, że to nie wystarczy.

  • Nowe budynki niewiele zmieniają. Nie przekształcą myślenia biznesowego firm, by żyć w lepszym środowisku - mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu w grupie GPEC.



Modele biznesowe ulegają transformacji. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie idei zrównoważonego rozwoju. Przykładem jest spółka GPEC.

- Firmom powinno zależeć na tym, by dbać o środowisko, dlatego muszą inaczej budować portfel klientów. U nas to się już dzieje. Mamy dużo więcej kontraktów, gdzie pomagamy klientom oszczędzać. Nie możemy już tylko dostarczać, ale musimy też edukować. To spore wyzwanie. Bardzo trudno przekonać inżyniera z 30-letnim stażem, że teraz mamy skupić się na dbaniu o środowisko i jego mieszkańców. Dotychczas był nauczony, że im więcej energii zużyjemy, tym zyski będą wyższe. Teraz przekonujemy do obniżki kosztów. Buduje to inną relację biznesową. To model przyszłości – mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu w grupie GPEC. - Niestety dla wielu firm prościej jest prowadzić biznes według starego modelu biznesowego – dodaje.

Do tego dochodzą działania w obszarze CSR. - Nasza firma zawsze sporo działała w tym obszarze. Nie skupiamy się na sporządzaniu drogich raportów. Jeśli prowadzone działania mają sens i firmę na to stać, nie mam nic przeciwko. Jestem jednak przeciwnikiem drogiego CSR. Ważne jest natomiast, by to, co robimy, było zrozumiałe dla pracowników - wskazuje Marcin Lewandowski. - Pomiędzy deklaracją CSR a wdrożeniem jej w życie największy opór jest po stronie menedżerów liniowych - dodaje. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie