EEC 2019

Bengal Zachodni. Współpraca polityczna i gospodarcza z Polską

wnp.pl (JD)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Dla nas współpraca z Indiami, w tym z Bengalem Zachodnim, jest dużym wyzwaniem i zobowiązaniem. Mocno i solidnie przygotowujemy się do tego, abyśmy mogli spełnić oczekiwania tamtejszego rynku - zaznaczył Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, w trakcie sesji „Bengal Zachodni. Współpraca polityczna i gospodarcza z Polską”, która odbyła się 14 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Moderatorem sesji był J.J. Singh, przewodniczący Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

    GALERIA  11 ZDJĘĆ

  • W Bengalu Zachodnim szczególnie przyglądają się polskim kompetencjom i naszemu know-how w zakresie górnictwa głębinowego oraz energetyki.

  • Liczą na wsparcie merytoryczne w zakresie tych branż.

  • Nasza współpraca z Bengalem Zachodnim obejmie również transfer technologii, umożliwiając firmom indyjskim rozpoczęcie własnej produkcji sprzętu, a polskim da okazję do zwiększenia zaangażowania w budowę nowych kopalń węgla i eksplorację nowych złóż, a także uczestnictwo w ewolucji otaczającej infrastrukturę, takiej jak transport i wytwarzanie energii. 



Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał między innymi o podpisanym porozumieniu o współpracy. - Naszym celem jest przygotowanie się do świadczenia na rynku indyjskim kompleksowej oferty - na przykład w zakresie projektowania i budowy kopalń. Mamy ku temu kompetencje. Są firmy, jak PeBeKa, które mogą zająć się budową szybów, mamy producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego z Famurem na czele, mamy producentów kotłów, jak Rafako, mamy także silne zaplecze naukowo-badawcze. Chodzi o to, by spiąć te kompetencje i dysponować ofertą kompleksową - od projektu po realizację inwestycji „pod klucz”.

Wiceminister Tobiszowski przypomniał również o porozumieniu instytutów naukowo-badawczych, których celem będzie współpraca w zakresie tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

- Polska z wyjątkową, światowej klasy ekspertyzą i doświadczeniem w branży wydobywczej jest gotowa wspierać Indie w trwającym procesie transformacji i modernizacji przemysłu wydobywczego - mówił wiceminister Tobiszowski.
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski scharakteryzował kierunki naszej współpracy z Indiami, w tym z Bengalem Zachodnim. Fot. PTWP
Przedstawiciele polskiego rządu oraz firm z branży górniczej już od pewnego czasu spotykają się w obu krajach i prowadzą coraz bardziej zaawansowane rozmowy. 

- Obecnie jesteśmy na etapie wspólnego tworzenia warunków konkretnych przedsięwzięć - stwierdził wiceminister Tobiszowski, przytaczając przykłady podpisanego w styczniu porozumienia o współpracy regionu Śląskiego z Bengalem Zachodnim oraz kwietniowego porozumienia o współpracy polskich firm z branży górniczej i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach. 

- Dzięki temu będą one mogły bardziej skutecznie walczyć o kontrakty na azjatyckim rynku - dodał wiceminister Tobiszowski. Podkreślił przy tym znaczenie polsko-indyjskiej współpracy i doświadczenia, jakie polscy specjaliści mogą przekazać indyjskim kolegom. 

- Transformacja i modernizacja górnictwa oznacza nie tylko zwiększenie wydajności. Obejmuje również działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zrównoważenia środowiskowego oraz zaangażowanych technologii - powiedział wiceminister Tobiszowski. 

Dodał, że oznacza to również tworzenie nowych możliwości gospodarczych i lepszej jakości życia zaangażowanych społeczności. - Nasze firmy są gotowe uczestniczyć w tych staraniach i dzielić się swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami z indyjskimi partnerami - podkreślił Tobiszowski. Jednocześnie potwierdził, że współpraca obejmie również transfer technologii, umożliwiając firmom indyjskim rozpoczęcie własnej produkcji sprzętu, a polskim da okazję do zwiększenia zaangażowania w budowę nowych kopalń węgla i eksplorację nowych złóż, a także uczestnictwo w ewolucji otaczającej infrastrukturę, takiej jak transport i wytwarzanie energii. Przewidział także możliwość współpracy w takich obszarach, jak budownictwo portowe i energia słoneczna.

Podczas sesji wskazywano, że Bengal Zachodni ma ogromny potencjał inwestycyjny - to czwarty co do wielkości i jeden z najszybciej rozwijających się stanów Indii. 

Na jego terenie znajdują się największe, nieeksploatowane złoża węgla na świecie, co stwarza ogromną szansę dla firm i koncernów wydobywczych. Indie do 2020 roku planują zwiększyć wydobycie do około miliarda ton. Obecnie kształtuje się ono na poziomie 600 mln ton.

V.S.D.L. Surendra, First Secretary, Head of Commerce Wing, Embassy of India Warsaw, wskazał, że współpraca miedzy regionami Śląska i Bengalu Zachodniego stopniowo się rozwija. A ambasada Indii w Warszawie współpracuje ściśle z ambasadą Polski w New Delhi.
V.S.D.L. Surendra zaznaczał, że współpraca między regionem Śląska a Bengalu Zachodniego systematycznie się rozwija. Fot. PTWP
- I to partnerstwo trzeba kontynuować - zaznaczał Surendra. - Traktujemy Polskę jako ważnego partnera, jeżeli chodzi na przykład o transfer technologii. Między innymi w zakresie górnictwa. Ważna będzie też współpraca między uczelniami.

Zwrócił też na to uwagę Joydeep Roy z Konsulatu Honorowego RP w Kalkucie. - Istotna będzie między innymi współpraca w zakresie branży górniczej. Wiele osób spogląda na technologie stosowane w polskim przemyśle węglowym. To istotne pole do dalszej współpracy - zaznaczył Joydeep Roy.
Joydeep Roy. Fot. PTWP
W Bengalu Zachodnim szczególnie przyglądają się polskim kompetencjom i naszemu know-how w zakresie górnictwa głębinowego oraz energetyki. Liczą na wsparcie merytoryczne w zakresie tych branż.

- Jesteśmy otwarci na współpracę, na bieżąco wymieniamy się doświadczeniami, między innymi z Głównym Instytutem Górnictwa - mówił Sobhandeb Chattopadhyay, minister energetyki i niekonwencjonalnych źródeł energii Bengalu Zachodniego.
Sobhandeb Chattopadhyay wskazywał m.in. na zacieśniającą się współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa. Fot. PTWP
W przypadku Bengalu Zachodniego obecnie to węgiel jest głównym źródłem energii. Natomiast sukcesywnie zwiększany jest udział w miksie energetycznym odnawialnych źródeł energii.

- Teraz węgiel stanowi 80-85 proc. w miksie energetycznym Bengalu Zachodniego - wskazał Sunil Kumar Gupta, dodatkowy sekretarz główny Ministerstwa Energetyki i Niekonwencjonalnych Źródeł Energii Bengalu Zachodniego. Zaznaczył jednocześnie, że rząd Bengalu Zachodniego stara się uprościć procedury dla przedsiębiorców.

- Mamy około 35 stanów i regionów w Indiach. Jest ranking centralny pokazujący je pod względem łatwości w prowadzeniu biznesu. Przed miesiącem zaprezentowano taki ranking i Bengal Zachodni jest w nim numerem jeden - podkreślił Sunil Kumar Gupta. 
Sunil Kumar Gupta wskazał, że Bengal Zachodni zajął pierwsze miejsce w rankingu stanów w Indiach pod względem łatwości prowadzenia biznesu. Fot. PTWP
Przypomniał przy tym, że większość spraw można teraz załatwiać online. Różne wnioski i dokumenty można dostarczać za pośrednictwem internetu. A na szczeblu stanu funkcjonuje ośrodek ułatwiający prowadzenie działalności gospodarczej.

Mirosław Skowron, ekspert branży energetycznej i budowlanej, przewodniczący Rady Nadzorczej KGHM Energetyka, wskazał, że budując teraz w Polsce nowoczesne elektrownie węglowe, odnowiliśmy swoje kompetencje. A nasze nowe elektrownie węglowe spełniają wyśrubowane wymogi w zakresie ochrony środowiska. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie, które możemy eksportować.
Na zdj. Mirosław Skowron. Fot. PTWP
Jesteśmy w stanie zaprojektować kopalnie, mamy wykonawców, jak choćby PeBeKa, którzy mogą budować szyby. Mamy firmy produkujące maszyny i urządzenia, jak Famur, czy też kotły, jak Rafako. 
W Indiach Polska jest postrzegana jako kraj rozwinięty. 

- Ważne, aby łączyć kompetencje i działać wspólnie. Jesteśmy pamiętani na rynku indyjskim i cieszymy się tam dobrą opinią - powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu ds. finansów i rozwoju w Polskim Funduszu Rozwoju.
Bartłomiej Pawlak. Fot. PTWP
- Obecnie jest próba ponownego wejścia na rynek indyjski. Musimy odtworzyć i zbudować na nim relacje. A są tam potrzeby odpowiadające polskim kompetencjom. Dzisiejsza obecność na rynku indyjskim nie sprzyja działaniu w pojedynkę. Należy łączyć kompetencje i wspierać się, należy tworzyć konsorcja. Polskie firmy muszą stawać do przetargów, muszą być kompetentne i znać tamtejszy rynek. Staramy się wsłuchiwać w głosy z rynku i korygować naszą ofertę, żeby spełniała wymogi rynkowe w danym momencie. Chcemy także wspierać firmy w budowaniu konsorcjów. Chodzi o to, by być gotowym do świadczenia usług kompleksowych - zaznaczył Bartłomiej Pawlak.

Natomiast Surojit Ghosh, dyrektor wykonawczy CSE BD Tax Leader w EY, podkreślił, że w Polsce mamy duże kompetencje w zakresie górnictwa głębinowego, w tym w zakresie odmetanowania kopalń. A Indie tego potrzebują. Indie zamierzają między innymi potroić produkcję stali i polskie kompetencje przemysłowe mogą być dla nich niezwykle przydatne.
Surojit Ghosh zaznaczał, że polskie kompetencje przemysłowe mogą być przydatne na indyjskim rynku. Fot. PTWP
Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek zarządu województwa śląskiego, zaznaczyła, że wiele łączy region Śląska z regionem Bengalu Zachodniego i perspektywiczna wydaje się współpraca w zakresie górnictwa, przemysłu maszynowego czy też energetyki. Otwierają się także szanse dla firm małych i średnich.
Małgorzata Ochęduszko-Ludwik wskazywała, że współpraca z Bengalem Zachodnim to także szansa dla małych i średnich firm. Fot. PTWP
- Nie należy też zapominać o turystyce biznesowej, o wszelkiego rodzaju targach czy wizytach biznesowych - wskazywała Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, zaznaczając przy tym, iż ważna będzie wzajemna pomoc m.in. w zakresie kwestii prawnych.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie