EEC 2018

Heinz Schernikau, CEO, HMS Bergbau AG

Heinz Schernikau, CEO, HMS Bergbau AG, zaprosił polskie firmy, w tym Famur i JSW, do współpracy przy budowie kopalni w Orzeszu na Górnym Śląsku.

Oferta padła podczas sesji „Innowacje w górnictwie a polska oferta eksportowa”, w której oprócz niego brali m.in. udział Mirosław Bendzera, prezes Famuru, i Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje.

Schernikau mówił w superlatywach o kompetencjach polskiego górnictwa i przemysłu, który dla niego pracuje. Kopalnia w Orzeszu mogłaby być swojego rodzaju wizytówką, która promowałaby polską technologię górniczą na świecie. Docelowo ma w niej pracować 800 osób, wydobycie osiągnąć 3 mln ton rocznie, obecnie projekt jest na etapie uzyskania pozwolenia środowiskowego.

Temat wypłynął podczas rozmowy o szansach polskiego górnictwa za granicą. Mirosław Bendzera zwrócił uwagę, że na wielu zagranicznych rynkach najlepiej odbierana jest oferta kompleksowa, a nie sprzedaż pojedynczych czy nawet kliku maszyn. Tak jest np. w Indiach, gdzie Famur odnawia kontakty po prawie 30 latach przerwy.

- Tam oczekuje się, że kontrahent oferujący technologię górniczą zaproponuje kompleksowe rozwiązania od wstępnego zaprojektowania zagospodarowania złoża przez jego eksploatację po produkcję energii w nowo wybudowanej elektrowni. Posiadamy w Polsce wszystkie kompetencje, które pozwalają na realizację takich przedsięwzięć - powiedział Bendzera. - Trzeba to wykorzystać.

Panel poprzedziła minuta ciszy dla upamiętnienia górników, którzy zginęli w kopalni Zofiówka.

Na telefony z systemem Android oraz iOS. Twój niezbędnik gościa EEC. Pobierz już dziś!