EEC 2019

Sukcesja i firmy rodzinne

Adam Sofuł
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska transformacja obchodzi w tym roku swoje trzydzieste urodziny. Trzy dekady temu wybuchła polska przedsiębiorczość. Powstały setki tysięcy firm, w tym rodzinnych. Trzydzieści lat to dla biznesu całe pokolenie. I właśnie tysiące firm staje dzisiaj przed wyzwaniem zmiany pokoleniowej. Nie jest to takie naturalne, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

    GALERIA  11 ZDJĘĆ

  • W polskich firmach rodzinnych rozpoczyna się proces przekazywania władzy i własności w ręce następnego pokolenia.



  • Przetrwanie firmy rodzinnej po śmierci właściciela będzie łatwiejsze dzięki uchwalonej w ubiegłym roku tzw. ustawie sukcesyjnej.

  • Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych była przedmiotem dyskusji podczas sesji  „Sukcesja i firmy rodzinne” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.



Na pozór sukcesja w firmach rodzinnych to naturalny proces. Założyciel firmy (w polskich warunkach - mamy stosunkowo młody kapitalizm, na Zachodzie możemy mówić o kolejnych pokoleniach w biznesie) siwieje, ma coraz mniej sił i przekazuje firmę jednemu lub kilku potomkom. Proste? Tylko w teorii. Taka „miękka” sukcesja to wciąż raczej wyjątek niż reguła.

Co może pójść nie tak? Wiele rzeczy. Od najbardziej prozaicznej przyczyny - braku potomka, poprzez sytuację, w której następne pokolenie nie ma odpowiednich kompetencji, zmysłu biznesowego, by przejąć rodzinny interes, aż po sytuację, w której dzieci założyciela biznesu po prostu nie chcą przejąć firmy, wybierając inną drogę życiową.

Ta ostatnia sytuacja nie jest wcale taka rzadka. Z naszych badań wynika, że 8 proc. dzieci chce przejmować firmy rodziców - mówi Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. Wskazuje jednak, że ten odsetek rośnie, im większa firma. Po wyselekcjonowaniu większych firm odsetek potomków chcących przejmować rodzinny biznes wzrasta do 25 proc. Z drugiej jednak strony odsetek dzieci zainteresowanych przejęciem rodzinnego biznesu powoli, ale systematycznie rośnie. - Jesteśmy na początku dialogu - mówi Lewandowska. Czytaj więcej w PulsHr.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie