EEC 2019

Międzynarodowy handel w cyfrowym świecie

PortalSpozywczy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas debaty „Międzynarodowy handel w cyfrowym świecie” w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, prelegenci rozmawiali na temat rozwoju handlu cyfrowego. Wskazali jakie są szanse i zagrożenia z tego wynikające.

    GALERIA  8 ZDJĘĆ

  • Mikołaj Sowiński, radca prawny, partner, Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak mówił podczas debaty, że jego zdaniem najważniejsza rzecz, która się wydarzyła się w ciągu ostatnich 15 lat to dostęp do rynku.

  • Magdalena Rogalska, członek zarządu, szefowa pionu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, Deutsche Bank Polska SA przyznała, że digitalizacja bankowości, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich 20 lat, nie tylko przyspieszyła dokonywanie płatności i zapewniła ich bezpieczeństwo, ale również ułatwiła dostęp do finansowania.

  • Eirini Zafeiratou, Head of Public Policy EMEA, Amazon zwróciła uwagę na coraz większą aktywność przedsiębiorstw w handlu internetowym.



Debata zatytułowana "Międzynarodowy handel w cyfrowym świecie" zaczęła się od pytania: co zmieniło się w ciągu ostatnich 15 lat w kontekście rewolucji cyfrowej.

Eirini Zafeiratou, Head of Public Policy EMEA, Amazon, przypomniała, że Amazon rozpoczął swoją działalność w latach 90-tych. A wszystko zaczęło się w garażu założyciela firmy, który pakował tam książki i inne produkty a następnie wysyłał je pod adres zamawiających. - Dzisiaj Amazon to międzynarodowy koncern, z naszych rozwiązań logistycznych korzysta dzisiaj mnóstwo małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie - dodała.

Ekspertka z Amazon zwróciła uwagę na coraz większą aktywność przedsiębiorstw w handlu internetowym. 0 O ile w 2002 roku aż 97 proc. transakcji na platformie Amazona stanowiła sprzedaż oferty samego Amazona, to obecnie już 58 proc. transakcji dokonywanych jest przez podmioty trzecie – małe i duże firmy korzystające z platformy do sprzedaży własnych produktów.

Poza tym wiele firm z całego świata korzysta również z sieci logistycznej i magazynów Amazona.

- Nasze centra logistyczne w Polsce w 60 proc. są wypełnione produktami od małych i średnich przedsiębiorstw z Polski i całej Europy, rozsyłanych na rynki całego świata – przyznała Zafeiratou.

Krzysztof Szubert, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2017-2018, Visiting Fellow, University of Oxford, przyznał, że era cyfrowa przyniosła znaczące zmiany w gospodarce światowej. - Jeszcze 10 lat temu w dziesiątce największych przedsiębiorstw na świecie dominowały podmioty działające w przemyśle wydobywczym i telekomunikacji. Obecnie pięć największych firm to przedsiębiorstwa z sektora cyfrowego, zorientowane na obsługę platform internetowych - dodał.

Ekspert wskazał, że większość osób, które korzysta z tych usług jest z pokolenia Y. Więcej na te usługi wydają mężczyźni niż kobiety. Jego zdaniem ważnym elementem są technologie mobilne, przenośne. A najważniejsze w długofalowej perspektywie będą dane.

Czytaj więcej na PortalSpozywczy.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie