EEC 2019

Medycyna i gospodarka – liczby, potencjał, realia

RynekZdrowia.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci, którzy wzięli udział w dyskusji w trakcie sesji ''Medycyna i gospodarka'', w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, nie ukrywali zadowolenia z faktu, że jeszcze w maju ma nastąpić kolejna zmiana planu finansowego NFZ, który urośnie do ponad 100 miliardów złotych.

- To historyczna chwila, która wpisuje się w trend zapoczątkowany w 2017 roku, związany z gwarancją stałego wzrostu nakładów na zdrowie. Gwarancje, jakie zostały zapisane w ustawie potocznie zwanej ''6 proc.'', były przekraczane rokrocznie. Po zmianach, które są obecnie procedowane, przekroczymy 5 proc. nakładców PKB, co zakładaliśmy na poziomie ustawy dopiero w 2020 roku - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

GALERIA  10 ZDJĘĆ

Dodał, że jeszcze 3 lata temu plan nakładów na zdrowie zakładał 80 mld zł, a dzisiaj jest to już ponad 100 mld zł. To wzrost aż o 25 proc. w stosunku do 2016 roku. Tempo tego wzrostu jest dwa razy wyższe niż tempo wzrostu produktu krajowego brutto. Polska w tym zakresie jest ewenementem w Europie, bo czegoś takiego nie ma w żadnym innym kraju - przekonywał wiceszef resortu zdrowia.

Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, a także zastępcy przewodniczącego Rady NFZ, dane o wzroście nakładów na zdrowie są bardzo optymistyczne, jednak w przysłowiowej beczce miodu jest łyżka dziegciu.

- Przyjdzie nam się z tym zmierzyć już w lipcu, kiedy będziemy analizowali sprawozdanie z wykonania planu finansowego i działalności Funduszu. Nie jest tajemnicą, że przyrosty środków w ostatnich trzech latach zostały przede wszystkim skonsumowane i przeznaczone na pokrycie kosztów pracy w systemie ochrony zdrowia. Jestem przekonana, że nie będziemy mieli spektakularnych wzrostów liczby zrealizowanych świadczeń - mówiła dr Gałązka-Sobotka.

Zdaniem ekspertki w dziedzinie ekonomii rynku medycznego, pomimo optymizmu, którego źródłem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia, potrzeby zdrowotne społeczeństwa są znacznie wyższe, chociażby ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz narastają szybciej niż środki przeznaczane na ochronę zdrowia.

- Tak jest nie tylko w Polsce, ale we wszystkich wysoko rozwiniętych państwa świata, które przeznaczają nieporównywalnie więcej pieniędzy na zdrowie niż my, a zderzają się prawie z tymi samymi potrzebami - mówiła ekonomistka. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie