EEC 2019

Fundusze unijne nadal atrakcyjne

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brak elastyczności unijnych dokumentów i założeń programowych, biurokracja i nadmierna kontrola unijnych instytucji, wzrost cen usług i materiałów budowlanych w czasie od złożenia wniosku do faktycznej realizacji danego przedsięwzięcia to czynniki, które najbardziej utrudniają pozyskiwanie i wydatkowanie pieniędzy z UE. Jednak mimo wszystko unijne fundusze pozostają najbardziej pożądanym zewnętrznym źródłem finansowania inwestycji w samorządach. I takim pozostaną po 2020 r., choć już teraz trzeba się szykować do zmian reguł gry.

    GALERIA  11 ZDJĘĆ

  • Jeśli nie będzie dalej możliwości pozyskiwania funduszy unijnych, dynamika rozwoju samorządów spadnie. Pieniądze unijne to swego rodzaju dźwignia finansowa - argumentuje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór.

  • Zdaniem prezydenta Ciechanowa, po 2020 r. pozostaną one jednak nadal atrakcyjnym narzędziem. - Bezzwrotne instrumenty finansowe dla każdego podmiotu są priorytetem, pozostaje pytanie o skalę inwestycji, jaka będzie mogła być realizowana po zmniejszeniu budżetu UE, to pytanie o przyszłość - komentuje Krzysztof Kosiński.

  • Z kolei Kiejstut Żagun, dyrektor zespołu ds. innowacji, ulg i dotacji w KPMG, proponuje, by nie patrzeć tylko na ograniczenia, ale na szanse. - Zwróćmy uwagę na działania realizowane z przedsiębiorcami, na rozwój gospodarczy, bo to wróci w podatkach. Atrakcyjne firmy, miejsca pracy przyciągają mieszkańców - to model, który sam się napędza - dodaje.

  • W panelu "Fundusze unijne nadal atrakcyjne", którego pełny zapis wideo prezentujemy państwu poniżej wzięli udział: Maciej Berliński, dyrektor departamentu projektów infrastrukturalnych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Izabela Kloc, przewodnicząca Sejmowej Komisji do spraw UE, Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, Wojciech Ostrowski, skarbnik Płocka, Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych, Marzena Szuba, zastępca prezydenta Katowic, Kiejstut Żagun, dyrektor zespołu ds. innowacji, ulg i dotacji w KPMG. Panel zorganizowano w ramach 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Moderował go Paweł Dyląg, dziennikarz serwisu PortalSamorzadowy.pl.


Zobacz całą relację z całej dyskusji " Fundusze unijne nadal atrakcyjne":



Więcej relacji z debat i spotkań, jakie odbyły się podczas 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, znajdziesz tutaj.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie