EEC 2019

Otoczenie prawno-podatkowe rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mieszkaniówka obawia się zapowiadanej nowelizacji ustawy deweloperskiej, a nieruchomości komercyjne czekają na likwidację użytkowania wieczystego. Wszystkich graczy rynku nieruchomości łączy jedno zmartwienie - brak precyzji wprowadzanych zmian podatkowych. Do takich m.in. wniosków doszli uczestnicy debaty Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Otoczenie prawno-podatkowe rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce”.

W zmianach podatkowych brakuje precyzji i jasnych warunków gry. - Są to największe bolączki TBS-ów. Trudno jest uzyskać jednolitą interpretację wprowadzanych przepisów, co wywołuje chaos i dyskomfort - przyznała podczas sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Otoczenie prawno-podatkowe rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce” Agnieszka Koziełło-Poklewska, wiceprezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

GALERIA  10 ZDJĘĆ

Wiceprezes zwróciła uwagę, że w tym roku ustawodawca wprowadził m.in. podatek od przychodów środków trwałych.

- Obowiązywał on wcześniej wyłącznie nieruchomości komercyjne. Przewidziana ulga została tak zapisana, że my jako TBS nie wiemy, czy możemy z niej skorzystać. Rodzi to niepokój. Dodatkowo na przykład podatek galeryjny już nie jest galeryjny, objął również mieszkania i to się przełoży oczywiście na wydatki najemcy. Kolejną niepewnością jest sposób przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Ustawodawca daje rekompensaty lub możliwość spłacenia wartości w ratach, ale ulga jest obarczona ryzykiem przekroczenia ustawowych limitów pomocy publicznej. Dlatego wolimy płacić w małych ratach przez dłuższy okres czasu, bez ulg - tłumaczy Agnieszka Koziełło-Poklewska.

Na kłopoty z likwidacją użytkowania wieczystego zwraca uwagę również Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Według niego deweloperzy mieszkaniowi mają dwa problemy. Pierwszy dotyczy tych, którzy zasiedlili już mieszkania, lecz nie mają zaświadczeń od samorządów o przekształceniu i nie mogą zakończyć przenoszenia własności. To powoduje, że nie są w stanie odebrać środków z rachunków powierniczych.

- Mnóstwo firm ma gigantyczne zapotrzebowania kapitałowe w trosce o utrzymanie o płynności. W najgorszej sytuacji są ci, którzy realizują inwestycje na rachunkach powierniczych. W skali kraju może to być kwota kilku miliardów złotych. Drugi problem nazwałbym bombą zegarową. Jeżeli przedsiębiorca ma w nieruchomości mieszkaniowej lokale usługowe i doszło do przekształcenia, to się okazuje, że jest to pomoc publiczna wynosząca 80 proc. wartości działki, która przypada na lokal, jeśli przedsiębiorca nie złożył oświadczenia. Przekroczenie 200 tys. euro pomocy publicznej w ciągu trzech lat powoduje obowiązek natychmiastowego zwrotu nadwyżki - ostrzega Konrad Płochocki. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie