EEC 2019

Największe wyzwania dla sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Branża BPO/SSC w Polsce nieustannie rośnie. Eksperci szacują, że w 2020 roku zatrudnienie przekroczy tu poziom 340 tys. miejsc pracy. Z jakimi wyzwaniami mierzy się sektor? Czy nadejdzie era robotów? Jak rozwiązać problemy związane z rynkiem kadr? O tym dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019 i sesji tematycznej „Największe wyzwania dla sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce”.

    GALERIA  7 ZDJĘĆ

  • Ekspert rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego widzi w technologiach pewne zagrożenie. - W niektórych przypadkach sztuczna inteligencja może „wymieść” ludzi z rynku – mówi Andrzej Kubisiak.

  • Prelegenci wspólnie przyznali, że kadra w branży BPO musi być różnorodna wiekowo, aby przynosić sukces.

  • Okazuje się, że rewolucją jest również podejście do młodych ludzi wkraczających na rynek pracy – coraz rzadziej wymaga się dyplomu ukończenia studiów, ważne są umiejętności, odpowiednia postawa i chęć podnoszenia kompetencji.



Sektor BPO w Polsce to niemal 20 lat nieustannego rozwoju. - Trendy w sektorze BPO dotyczą trzech sektorów: rynku pracy, technologii i organizacji – mówi Radosław Malik, kierownik, Podyplomowe Studia Nowoczesne Usługi Biznesowe, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

- Zauważam bardzo dynamiczny wzrost branży BPO. (...) Dziś w tym sektorze pracuje ponad 300 tys. osób, co oznacza, że przez ostatnie cztery lata liczba pracowników niemal się podwoiła. To logiczne: za wzrostem branży musi iść wzrost liczby pracowników. Za ludźmi z kolei idą kolejne zmiany i problemy, m.in. dostępność odpowiednich kadr – wyjaśnia Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy, Polski Instytut Ekonomiczny i podkreśla, że bardzo często sektor BPO jest charakteryzowany jak ten, który ma bardzo duże nasycenie kapitału międzynarodowego. - W związku z tym zatrudnienie też ma charakter zagraniczny, dwukierunkowy – ze Wschodu i z Europy Zachodniej, również z krajów, gdzie pojawiają się problemy kadrowe – dodaje ekspert.

Nina Twardowska, prezes Impel Business Solutions, wskazuje na kilka aspektów, które charakteryzują branżę BPO/SSC w Polsce. – W nowoczesnych usługach dominuje robotyzacja i automatyzacja. Kolejnym elementem, który się pojawia, to elastyczność. Jednak przez lata pojęcie to nieco się zmieniło – nie chodzi już tylko o elastyczne miejsce pracy czy flexi-ofertę benefitową dla pracowników, ale również o elastyczne podejście do klienta - wyjaśnia.

Jak dodaje, produkt końcowy musi się zmieniać, być dostosowywany do oczekiwań klienta i pod niego spersonalizowany. Podkreśla, że zmiana spotkała również formę raportowania. – W raportach pojawiają się interpretacje, a nie tylko suche tabele. Musimy mieć zdolność wdrażania zmiany w relacji do klienta. Jeszcze innym elementem, który zaczyna odgrywać bardzo ważną rolę w sektorze BPO, jest zdolność rozwiązywania problemów – mówi prezes Impel Business Solutions.

Branża BPO to także ciągłe rewolucje technologiczne. Czy faktycznie mobilność i możliwość pracy zdalnej z każdego miejsca na świecie to same plusy? - Wydaje mi się, że aspekt technologiczny niesie ze sobą pewne ryzyko. Ciężko zorganizować współpracę między ludźmi z Azji, Europy i Ameryki ze względu na strefy czasowe. Jednak jest to jedyny problem. Miejsce pracy nie ma znaczenia, to czas ma znaczenie, jeśli mówimy o współpracy międzynarodowej – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny, Cisco w Polsce.

Czytaj cały tekst na PropertyNews.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie