EEC 2019

Rynek mieszkaniowy

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Częste i bezmyślne zmiany prawa - tego najbardziej obawiają się deweloperzy. Niepokoić może kurczący się bank terenów inwestycyjnych oraz wyższe koszty budowy. Jednocześnie powstaje wiele projektów, które rewitalizują tkankę miasta, popularne są smart-inwestycje, branża stawia na ekologię. Jakich mieszkań chcą Polacy? Gdzie budować, by nie stracić? Na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawialiśmy na temat kondycji rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

Okres boomu na rynku mieszkaniowym już prawdopodobnie za nami. Rynek wkroczył w fazę stabilizacji: wyniki sprzedażowe ciągle są optymistyczne, deweloperzy nie zwolnili znacząco tempa produkcji mieszkań. 

GALERIA  10 ZDJĘĆ

 
Na panelu, który prowadził Leszek Baj - starszy analityk ds. gospodarczych z Polityki Insight rozpoczęto od aspektu inwestycyjnego.

Artur Kaźmierczak partner współzarządzający Grupą Mzuri - największej w Polsce firmy zarządzającej wynajmem mieszkań zauważył: – 4 lata temu przyszła moda na najem krótkoterminowy. Teraz ta fala wygasa, bo przychody są z tego typu najmu, owszem są wyższe, ale już zyski niekoniecznie. Najem krótkoterminowy wymaga pracy i zaangażowania. Teraz co drugi inwestor jest fliperem i myślę, że ten trend też szybko minie. Taki typ inwestowania również jest pracochłonny, a zajmują się nim ludzie, którzy pracują na etatach. Między 19tą a 20tą trudno wyremontować i wynająć mieszkanie.

Czy rozwiązaniem deficytu dobrej jakości mieszkań na wynajem będzie najem instytucjonalny? Marek Wielgo z PFR Nieruchomości, redaktor naczelny portalu infonajem.pl poruszył kwestie zapowiadanych 100 tys. mieszkań na wynajem. – Sama budowa trwa średnio 22 miesiące. Poważny wysyp mieszkań z programu Mieszkanie Plus będzie miało miejsce za 2, 3 lata. Obecnie mieszkań jest trochę ponad 800. Projekty będą sukcesywnie wkraczać na rynek – mówił Marek Wielgo.

Beata Żaczek, wiceprezes zarządu Pekabex zaznaczała, że prefabrykacja skraca czas produkcji mieszkań. Budynek może być postawiony w ciągu 9 miesięcy. Pekabex ma świetne wyniki, ale głównie na rynku skandynawskim. – W Polsce robimy projekty pilotażowe, które mają zachęcić deweloperów i inwestorów. Chcemy przekonać rynek do tej tendencji – mówiła Beata Żaczek.

PFR Nieruchomości rozpisał konkurs na prefabrykację i chce na nią stawiać, jednak według Marka Wielgo przeszkodą są ceny.

Przedstawicielka Pekabexu mówiła, że problem leży jednak w tym, że inwestorzy źle porównują koszty. - Przy całych kosztach budynek z prefabrykacji jest tańszy. Jeżeli dodamy do tego element powtarzalności i efekt skali, to zdecydowanie można obniżyć koszty - mówiła Beata Żaczek. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie