EEC 2019

Integracja rynku energii w Europie

Dariusz Ciepiela
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska radzi sobie z tworzeniem ram prawnych unijnego rynku energii, ale za tym nie idą inwestycje w infrastrukturę, wciąż brakuje transgranicznych połączeń pomiędzy państwami członkowskimi - to jedna z konkluzji dyskusji "Integracja rynku energii w Europie", jaka odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W 2015 r.  przedstawiono projekt unii energetycznej w ramach UE, opierający się na pięciu filarach: bezpieczeństwie dostaw energii, solidarności energetycznej, efektywności wytwarzania i konsumpcji, dekarbonizacji (niskoemisyjności gospodarki) oraz pobudzenia prac badawczych i rozwojowych nad nowymi technologiami energetycznymi. Plany UE zakładają, że w 2050 r. połączenia międzynarodowe będą w stanie przesłać 50 proc. wyprodukowanej w UE energii elektrycznej. Obecnie takimi połączeniami można przesłać jedynie ok. 8 proc. energii. 

GALERIA  8 ZDJĘĆ


Udział w dyskusji wzięli: Giles Dickson, prezes stowarzyszenia Wind Europe; Waldemar Łagoda, zastępca dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa w Ministerstwie Energii; Maciej Olejniczak, dyrektor Biura Integracji Rynków Towarowej Giełdy Energii (TGE); Joanna Rycerz, członek komitetu zarządzającego stowarzyszenia Młodzi Liderzy w Energetyce; Kristián Takáč, szef grupy doradczej rządu Ukrainy ds. wdrożenia rynku energii oraz Daivis Virbickas prezes  Litgrid.

Debatę moderował Ireneusz Chojnacki, dziennikarz WNP.PL i Magazyn Gospodarczy Nowy Przemysł.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie