EEC 2019

Elektromobilność / Gaz / Wodór – co rozwijać i jak sfinansować rozwój?

AK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największą barierą rozwoju elektromobilności w Polsce jest brak bezpośrednich dotacji do pojazdów elektrycznych. Rząd zapowiada jednak, że to się zmieni, a dopłata 8,5 tys. euro do pojazdu będzie najwyższa w Europie. Problem w tym, że na razie trudno powiedzieć, kiedy będzie można dostać dofinansowanie na zakup „elektryka”, a liczy się każdy dzień, bo przegrywamy w międzynarodowej konkurencji. Mówiono o tym podczas panelu „Elektromobilność / Gaz / Wodór - co rozwijać i jak sfinansować rozwój?” na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2019.

    GALERIA  14 ZDJĘĆ


    • Z raportu przygotowanego przez KPMG i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wynika, że z mechanizmów wsparcia w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zamierza skorzystać połowa badanych podmiotów, z których 44 proc. za najbardziej atrakcyjną formę wsparcia uznaje dotację/pożyczkę na zakup pojazdów elektrycznych.

    • Jaki napęd ostatecznie okaże się standardem w motoryzacji ponaftowej? Tu zdania są podzielone. Swoje zalety ma energia elektryczna, hybrydy pulg-in czy też napędzanie aut wodorem. Rozbieżności dotyczą także metody ładowania samochodów. Zwolenników mają ładowarki, ale swoje racje przedstawiają także ci, którzy mówią, że przyszłość należy do baterii wymiennych.

    • Ze względów na koszty samochodów i rozlokowanie infrastruktury istnieje zagrożenie, że elektromobilność stanie się przywilejem dużych ośrodków miejskich, a Polska powiatowa będzie „dojeżdżać” stare diesle. Dlatego tak ważne jest proporcjonalne rozłożenie mechanizmów wsparcia.

    • W dyskusji udział wzięli: Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji Grupy Lotos; Arkadiusz Hajduk, p.o. dyrektora Departamentu Funduszu Niskoemisyjnego Transportu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Michał Kucharski prezes Plus Flota Sp. z o.o.; Maciej Mazur, prezes i założyciel Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych; Marek Popiołek, główny specjalista w Departamencie Innowacji i Rozwoju Technologii Ministerstwa Energii; Katarzyna Sobótka-Demianowska, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności w Polsce ABB Sp. z o.o.; Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic; Tadeusz Wenecki, prezes JSW Innowacje. Prezentację przedstawił i sesję moderował Przemysław Szywacz, dyrektor Działu Doradztwa Podatkowego w Zespole Doradców Dla Branży Motoryzacyjnej KPMG.




Zobacz więcej wiadomości z Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie