EEC 2019

Turystyka, gospodarka, rozwój

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Łatwo jest przyciągnąć turystów, tworząc super warunki, ale równie szybko sukces może stać się klęską urodzaju, bo najazd turystów paradoksalnie pustoszy popularne miejsca. Co zrobić, by nie wpaść w tę pułapkę? Na przykład rozwijać turystykę gastronomiczną i kulturalną w sposób zrównoważony, czyli w trybie „slow”. Do takich m.in. wniosków doszli paneliści sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Turystyka, gospodarka, rozwój”.

Rozwój branży turystycznej w dużej mierze zależy od dobrej współpracy z samorządami. - Bez tego nie da się stworzyć kompletnego produktu turystycznego. Kooperacja biznesu z władzami lokalnymi z jednej strony gwarantuje wyeksponowanie najciekawszych atrakcji danego regionu, a z drugiej – przypilnuje, by tych walorów nie zadeptać - uważa Paweł Cebula, dyrektor operacyjny, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko.

GALERIA  8 ZDJĘĆ

Ekspert przypomina, że na przykład w Szczyrku infrastruktura, w którą zainwestowano 60 mln euro, stała się kołem napędowym rozwoju gospodarczego miasta, ale nie bez skutków ubocznych.

- W mieście ogłoszona została klęska żywiołowa, czyli najazd turystów. To skutek tego, że wszyscy chcemy odpoczywać i spędzać wolny czas aktywnie. Przez turystyczny natłok cierpi m.in. biznes. Bardzo łatwo jest przyciągnąć ludzi, stworzyć super warunki do odpoczynku, ale też równie szybko te atuty mogą stać się hamulcem rozwoju - przyznaje Paweł Cebula. 

Dokładnie ten mechanizm znają władze Tarnowskich Gór. W 2017 r. Zabytkowa Kopalnia Srebra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

- Po chwilowej wielkiej radości nadeszły problemy. Podczas pierwszego szczytu kopalnię odwiedziło 180 tys. osób. Tymczasem Tarnowskie Góry liczą 60 tys. mieszkańców. Przepełniony zatem obiekt musiał m.in. zmienić godziny funkcjonowania. Kopalnią zarządza Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Miasto zawsze pomagało tej organizacji. Niestety coraz więcej przepisów zaczęło uniemożliwiać to wsparcie - tłumaczy Piotr Korab, naczelnik Wydziału kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Zaczęły się kłopoty z zarzutami, że władze miasta wspierają prywatny biznes. Tymczasem wpis na listę UNESCO oznacza obowiązek dbania o dziedzictwo, turysta jest w tym przypadku „skutkiem ubocznym”.

- Dlatego planujemy stworzyć w Tarnowskich Górach Lokalną Organizację Turystyczną. Jest to jedyna możliwa prawna forma połączenia w jednym organizmie biznesu, stowarzyszenia i samorządu. Ona pozwoli nam o wiele łatwiej i dynamiczniej reagować na potrzeby rynku, ponieważ nie będziemy musieli stosować ustawy o zamówieniach publicznych - tłumaczy Piotr Korab. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie