EEC 2020

Program Kolejowy CPK zakłada docelowo budowę ponad 1600 km nowych linii

Polska pod względem rozwoju nowoczesnej infrastruktury transportowej w ostatnich latach skutecznie skraca dystans, który dzieli ją do rozwiniętych krajów Europy. Globalny wyścig technologiczny sprawia jednak, że musimy stawiać czoła coraz większym wyzwaniom. Dobrą okazją do wskazania kierunków, w których powinien podążać polski transport, będzie konferencja EEC Trends, która 25 lutego zostanie zorganizowana w Warszawie

  • EEC Trends to nowe wydarzenie na polskiej scenie gospodarczych eventów, które zastąpi cykl Zmieniamy Polski Przemysł, animowany od 20 lat przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. portalu WNP.PL i magazynu "Nowy Przemysł".
  • W konferencji uczestniczyć będzie ponad 100 prelegentów ze świata biznesu, polityki i nauki.
  • Lista gości EEC Trends jest coraz dłuższa. Trwa właśnie rejestracja uczestników wydarzenia.
Zagadnieniom transportowym na EEC Trends będzie poświęcona sesja zatytułowana MOVE, choć z pewnością temat ten będzie przewijał się także wśród innych konferencyjnych dyskusji.

Jednym z wątków panelu MOVE będzie temat "Kolej w Polsce 2030 i 2050 - dwie perspektywy. Realizowane, planowane i konieczne inwestycje w infrastrukturze kolejowej i logistyce". To o tyle istotne, że obecnie PKP PLK realizuje największy plan inwestycyjny w swojej historii - Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku o wartości blisko 76 mld zł.

Swój udział w EEC Trends zapowiedział już Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Nowy port, nowa kolej

Trwają też przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjny, który - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo około 100 mln.

Program Kolejowy CPK zakłada docelowo budowę ponad 1600 km nowych linii, wchodzących w skład dwunastu szlaków kolejowych, z których dziesięć podstawowych to tzw. szprychy. Każda z dziesięciu „szprych” prowadzących do CPK składać się będzie z nowych odcinków torów oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej już teraz infrastruktury.

Jednocześnie z otwarciem lotniska zakładane jest uruchomienie około 130 km nowej linii dużych prędkości na trasie Warszawa - CPK - Łódź, po której pociągi mają jeździć z prędkością do 250 km/godz. Zakładany czas przejazdu do CPK z Warszawy to 15 minut, a z Łodzi - 25 minut.

Z Wrocławia i Poznania mamy dojechać do Warszawy w czasie poniżej 2 godz., a np. czas przejazdu między Krakowem i Katowicami ma skrócić się do zaledwie 35 minut. Do sieci kolejowej zostaną włączone m.in. Jastrzębie-Zdrój i Łomża, do których dziś nie da się w ogóle dojechać pociągiem.

Do budowy nowej sieci szybkich połączeń kolejowych będą potrzebne nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne. Dlatego swój udział w EEC Trends zapowiedział też Krzysztof Niemiec, wiceprezes spółki Track Tec, jednego z największych w tej części Europy producentów rozjazdów i podkładów kolejowych.

Nowa mobilność

Podczas sesji MOVE będziemy prezentować trendy związane z obliczami mobilności (nowe technologie, środki i modele w komunikacji, infrastruktura) oraz alternatywnymi napędami (e-mobilność, wodór, rozwiązania hybrydowe, nowe paliwa).

Udział w w tej części EEC Trends zapowiedział już m.in. Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.  To największa organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności w Polsce. Zrzesza niemal 90 podmiotów z całego łańcucha wartości elektromobilności, będąc jednocześnie jedną z największych organizacji branżowych w Europie.

Ponadto w październiku 2019 roku Maciej Mazur został wybrany wiceprezesem AVERE, największej europejskiej organizacji branżowej zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności.

Swój udział zapowiedziała również Katarzyna Sobótka-Demianowska, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności ABB. Odpowiada ona za realizację globalnej strategii e-mobility koncernu w Europie Centralnej z naciskiem na rozwój segmentu transportu publicznego - infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych, ale także dla użytkowników indywidualnych.

Nowe wydarzenie, lata doświadczeń

EEC Trends to wydarzenie, które zastąpi w kalendarzu gospodarczych eventów cykl Zmieniamy Polski Przemysł, animowany od 20 lat przez Grupę PTWP. Idea otwartej debaty o przyszłości gospodarki oraz intencja wspierania pozytywnych przeobrażeń kluczowych jej działów pozostają aktualne.

Nowa nazwa oznacza jednak nowoczesną formułę wydarzenia, a przede wszystkim jej bezpośrednie powiązanie z Europejskim Kongresem Gospodarczym (EEC), największym tego typu wydarzeniem w Europie Centralnej.

Ewolucja od Forum Zmieniamy Polski Przemysł ku EEC Trends to odpowiedź organizatora obu wydarzeń na wyzwania współczesności, wyjście naprzeciw zmieniającemu się światu.

Tu, na EEC Trends, agenda EEC, tworzona jak zwykle w toku interakcji i konsultacji, przybiera ostateczny kształt. Przedsiębiorcy, eksperci i decydenci wspólnie wskazują istotne idee, tendencje, modele działań i technologie.

Przewidywanie najbardziej ofensywnych trendów, projektowanie skutków, aktywne reakcje i wspieranie pozytywnych zjawisk - wszystko to złoży się na proces współkształtowania przyszłości polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. W tym sensie EEC Trends kontynuuje koncepcję Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

EEC Trends stanowi od strony organizacyjnej alternatywę dla tradycyjnych forów i kongresów. Wydarzenie będzie zestawem zróżnicowanych, dynamicznych form - dyskusji, spotkań, rozmów i prezentacji - podporządkowanych poszczególnym trendom.

Konferencja EEC Trends zostanie zorganizowana 25 lutego 2020 roku w warszawskim hotelu Sheraton. Chętni do uczestnictwa mogą się rejestrować na stronie internetowej wydarzenia.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie