EEC 2020

- Szereg zjawisk, jakie zaszły w 2019 roku, pozwala z optymizmem patrzeć na niekorzystne czynniki płynące z zewnątrz – mówiła podczas EEC Trends minister Jadwiga Emilewicz.

Polska gospodarka jest coraz bardziej powiązana z gospodarką światową. Śledzimy zachodzące w niej trendy, staramy się aktywnie reagować na niekorzystne zmiany, oferując rozwiązania legislacyjne oraz planując duże inwestycje publiczne, co pozwoli sucha stopą przejść Polsce czas spowolnienia gospodarczego na świecie - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju podczas sesji inauguracyjnej konferencji EEC Trends w Warszawie.

Sesja ta była poświęcona zagadnieniom makroekonomicznym.

- Szereg zjawisk, jakie zaszły w 2019 roku, pozwala z optymizmem patrzeć na niekorzystne czynniki płynące z zewnątrz – mówiła minister.

Przypomniała, że w ub. roku uzyskaliśmy 4-proc. wzrost PKB, czwarte tak wysokie tempo wśród krajów UE. W 2019 r. znacznie wzrosły wydatki na badania i rozwój, o 15 proc. zwiększyła się liczba podmiotów inwestujących w B+R, a o 11 proc. – liczba pracujących w tym sektorze pracowników naukowych na rzecz przedsiębiorstw.

- To są dobre prognostyki na polskiej gospodarki – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. – Podobnie jak to, że kolejny rok uzyskaliśmy nadwyżkę w bilansie handlowym i zmniejszyliśmy uzależnienie naszego wzrostu od cyklu gospodarczego Niemiec.

Minister poinformowała o kilku projektach rządowych, które mają uodpornić naszą gospodarkę na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Wśród nich jest opracowywany projekt pakietu proinwestycyjnego, na wzór rozwiązań stosowanych dla inwestycji B+R. Według założeń, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podatku szereg nakładów poniesionych na automatyzację produkcji, zakup maszyn, itp.

- Projekt tego programu chcemy przygotować do czerwca br., aby stał się rzeczywistością w gospodarce od początku 2021 r. – podkreśliła minister Emilewicz.

Innym pomysłem jest przygotowywany projekt ustawy mającej ułatwiać inwestowanie w budowę farm wiatrowych na morzu oraz korekta ustawy o budowie farm wiatrowych na lądzie. Te inwestycje mają przyspieszyć transformacje energetyczną w Polsce, zwiększyć podaż tańszej energii, ale także będą impulsem, by to polscy przedsiębiorcy wnosili większy wkład w te przemiany, nie poprzestając wyłącznie na zakupie technologii.

 - Antycyklicznie będzie działało z pewnością budownictwo mieszkaniowe – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

Przypomniała, że w 2019 roku powstało 207 tys. mieszkań, co jest rekordową ilością od 1980 r. Według liczby udzielonych zezwoleń na budowę, także rok 2020 powinien być równie optymistyczny dla branży. A zakładając, że do 2030 roku chcemy uzyskać podobny wskaźnik liczby mieszkań na 1000 mieszkańców, jak na Zachodzie oraz czekające Polskę wielkie inwestycje infrastrukturalne – budownictwo powinno być jedną z dźwigni wieloletniego rozwoju.

EEC Trends zastąpił w kalendarzu gospodarczych eventów cykl Zmieniamy Polski Przemysł organizowany przez Grupę PTWP przez ostatnie 20 lat.

Wydarzenie po raz pierwszy przygotuje grunt pod Europejski Kongres Gospodarczy (EEC), który jest największym biznesowym spotkaniem w naszej części Europy, zaplanowanym na 18-20 maja 2020 r. W tym roku powstającą od wielu miesięcy agendę EEC dopełnią własnie uczestnicy EEC Trends.

Założeniem EEC Trends jest stworzenie atrakcyjnej alternatywy dla tradycyjnych forów i kongresów. Wydarzenie w dużej mierze jest oparte o zróżnicowane, dynamiczne formy przekazu. Będą to żywo moderowane dyskusje z dużą dozą interakcji, rozmowy w eksperckim gronie, polemiki naświetlające temat z różnych stron, a także prezentacje wykorzystujące najnowsze technologie medialne.

W wydarzenie wprowadzi nas sesja inauguracyjna, na której zbadamy trendy określające przyszłość gospodarki. Odpowiemy na pytania, jak przygotować się na gorsze czasy w ekonomii, co robić, by polska gospodarka weszła na wyższy poziom, jak mądrze przeprowadzić transformację krajowej energetyki, jak zwiększyć poziom inwestycji krajowych i zagranicznych, czy największe polskie firmy mają szansę w konkurowaniu z największymi globalnie graczami.

Pozostałe debaty EEC Trends rozpisano tak, by każda z nich odpowiadała jednemu z megatrendów: Green, Tech, Energy, Move, Invest oraz Work/Edu. Jednocześnie to główne nurty tematyczne EEC.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie