Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna. Afryka – partner gospodarczy

wnp.pl (Wojciech Kwinta)
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zamieszkały przez 1,1 mld ludzi kontynent jest w stanie wchłonąć każdą inwestycję, choć nie oznacza to, że biznes może tu działać bez problemów. O wyzwaniach afrykańskiej gospodarki i możliwościach inwestycyjnych rozmawiali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestnicy Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna po hasłem Afryka – partner gospodarczy.

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna. Afryka - partner gospodarczy.

GALERIA  13 ZDJĘĆ

– Afryka rośnie po latach smutnej historii, a Xxi wiek będzie wiekiem Afryki – przekonuje Ali Nur Ismail Ali, główny sekretarz i naczelnik Państwowego Departamentu ds. Spółdzielczości w Ministerstwie Przemysłu, Inwestycji i Handlu Kenii. Wskazuje, że takie kraje jak Egipt, Angola, Maroko, Ghana i Kenia odnotowują roczne wzrosty PKB od 5 do nawet 10 proc. – Reformujemy administrację, prowadzimy inwestycje publiczne, zwiększamy dyscyplinę fiskalną, tworzymy lepsze warunki dla rozwoju biznesu – wylicza Ali Nur Ismail Ali. Dodaje, że wciąż poważnym problemem jest na kontynencie korupcja. – Afryka czeka na inwestorów z Europy Środkowej, szczególnie z Polski. Potrzebujemy inwestycji w górnictwo, energetykę, telekomunikację, turystykę, przemysł i usługi biznesowe – podsumowuje.

Radosław Domagalski-Łabędzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreśla, że zalety Afryki to młode społeczeństwo i dynamiczny rozwój. – Powoli powstaje klasa średnia, pojawia się szansa na budowę społeczeństwa konsumpcyjnego. Administracja publiczna powinna wspierać eksport i inwestycje polskich firm – komentuje. Jako problemy, obok korupcji, wskazuje niewielką liczbę polskich przedstawicielstw handlowych w Afryce, brak wiedzy naszych przedsiębiorców o obowiązujących w krajach Afryki procedurach, kulturze biznesowej i praktyce prowadzenia biznesu. Informuje też, że zmieni się formuła programu Go Africa!, by zwiększyć jego efektywność, zwiększy się liczba misji gospodarczych, pojawią kredyty preferencyjne.

– Afryka bywa uważana za „kontynent specjalnej troski”, ale dziś potrzebuje współpracy, a nie pomocy – twierdzi John Godson, prezes Instytutu Afrykańskiego. – Potencjał kontynentu jest ogromny, a przeszkody do rozwoju to problemy polityczne, konflikty militarne i złe zarządzanie – dodaje. Z drugiej strony 6 z 12 najszybciej rozwijających się państw na świecie to kraje afrykańskie.

John Godson podkreśla, że w Afryce pogłębia się współpraca regionalna, natomiast brakuje partnerstwa euroafrykańskiego. – Dobrobyt Afryki to także dobrobyt Europy – dodaje.

Andrzej Polus, prezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, nawołuje do stworzenie nowej strategii dotyczącej współpracy z Afryką. – Ostatnia powstała w 2004 r. i jest całkowicie nieaktualna – komentuje. Z kolei Jacek Jankowski, ambasador RP w Etiopii, uważa, że Polska powinna kupić udziały w African Development Bank. – To kilka milionów dolarów, a zwiększa możliwości inwestycyjne i informacyjne. Dodaje, że Polska ma już z Etiopią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, co może wpłynąć pozytywnie na wzajemną współpracę gospodarczą.

Tidiane Rock Badian Kouyate, doradca prezydenta Mali, jako potencjał kraju wskazuje rolnictwo i hodowlę. – Jesteśmy jednym z czołowych producentów bawełny i trzecim producentem złota w Afryce – informuje. Problemy? Kraj ma bogate złoża rud metali, ale przemysł wydobywczy rozwija się słabo. W Mali jest 1,2 mln ha dających się nawodnić gleb, ale całość pozostaje niezagospodarowana. – Potrzebujemy przemysłu metalurgicznego i nowych inwestorów. Na razie inwestują tu głównie Chiny i Korea Południowa, z Polską prawie nie współpracujemy – mówi doradca. Wyjątek to firma Izodom, która w Mali stawia domy o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych (działa też w Nigerii i RPA).

Marek Zmysłowski, CEO i założyciel firmy HotelOga z siedzibą w Lagos w Nigerii, buduje e-platformy dla biznesu, przede wszystkim rozwiązania dla hoteli. – Tu biznes robi się łatwo, pomaga nam rozwój turystyki. Sam został uznany za jednego z 10 najważniejszych ludzi branży technologicznej w Afryce.

Przemysław Niesiołowski, dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podkreśla, że Afryka potrzebuje wszystkiego i ten stan potrwa długie lata. – Potrzebne są zabezpieczenia prawne i instytucje wspierające inwestorów. Polskie firmy potrzebowały czasu po transformacji, by osiągnąć poziom rozwoju pozwalający na inwestycje w Afryce – przekonuje.

Hassan El Shafei, członek zarządu Egyptian Businessmen’s Association przedstawia Egipt jako most do Afryki i na Bliski Wschód. Uważa, że sukces Afryki wymaga nacisku na edukację, inwestycje infrastrukturalne i rzetelne informowanie o kontynencie.

Wojciech Kwinta

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie