Forum Współpracy Gospodarczej Europa-Chiny. Współpraca finansowa i przemysłowa

PortalSpożywczy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca inwestycyjna, przemysłowa i finansowa między Europą a Chinami oraz między Polską a Chinami, źródła finansowanie tej współpracy oraz zapewnienie jej bezpieczeństwa to główne tematy „Forum Współpracy Gospodarczej Europa Chiny. Finanse. Inwestycje. Przemysł”, które odbyło się 20 maja podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Sue Anne Tay, dyrektor ds. internacjonalizacji juana, Pion Strategii, Grupa HSBC przybliżyła uczestnikom debaty rolę banków w procesie wsparcia finansowania przedsiębiorstw i instytucji, które zamierzają działać w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. 

GALERIA  15 ZDJĘĆ

– Chiny dokonują ekspansji, wychodzą poza rynek krajowy, dokonują transferu wiedzy i technologii. Chinom zależy na tworzeniu nowych powiązań infrastrukturalnych i gospodarczych – mówiła Sue Anne Tay.

Tłumaczyła, że w koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku chodzi nie tylko o to, żeby Chiny miały większy dostęp do Europy czy Polska do Chin, ale też, aby Polska miała większy dostęp do innych rynków Azji Środkowej, które są również interesujące. 

– Widzimy, że dochodzi do zwiększania przepływów gospodarczych i finansowych między Europą a tym regionem i to jest możliwe dzięki różnego rodzaju połączeniom, które są w tej chwili udoskonalane. 

Dodała, że Chiny zwiększają wolumen swojego eksportu, ale także importu i Polska ma tutaj do odegrania bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o import do Chin. 

– Ja właśnie się tym zajmuję. Zajmuję się inicjatywą internalizacji juana w banku HSBC. Nasze zadanie polega na tym, aby coraz szerzej na świecie wykorzystywano juana. W tej chwili jest to jedna z pięciu głównych walut, które wykorzystywane są w transakcjach finansowych. Do takich transakcji dochodzi w wielu krajach, ale jeszcze w większości krajów cały czas korzysta się z dolara jako z głównej waluty. Musimy się przygotować na to, że w miarę, jak będzie wzrastać gospodarcza rola Chin, będzie też wzrastała rola juana i poszczególne kraje muszą się na to przygotować. Jest to bardzo istotna rola i także jest to jeden z celów Nowego Jedwabnego Szlaku. 

Podkreśliła, że banki odgrywają ważną rolę jako źródła finansowania.  Banki mają również do odebrania rolę, jeśli chodzi o emisję obligacji czy inne formy finansowania dla rynku. Emisja obligacji szczególnie na rynku azjatyckim jest bardzo ważna, ale także na rynku lokalnym. 

– Niedługo zobaczymy coraz większą aktywność w tym zakresie. Różnego rodzaju obligacje będą emitowane. Myślę, że tego rodzaju systemy i mechanizmy mogą być atrakcyjne dla wielu przedsiębiorców i to właśnie jest propozycja ze strony sektora bankowego. HSBC to jest bank, który taką ofertę także posiada. Myślę, że taka oferta bankowa to jest to, co firmy powinny wziąć pod uwagę, jeśli chcą się zaangażować we współpracę w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. My jesteśmy wiodącym bankiem, mamy zasięg globalny, a nasz zasięg geograficzny pokrywa się z Nowym Jedwabnym Szlakiem. W Chinach i w Hongkongu jesteśmy wiodącym graczem na rynku. Jesteśmy jednym z pięciu głównych banków. Jeśli chodzi o Nowy Jedwabny Szlak, to bank HSBC ma tu do odegrania bardzo istotną rolę. Mamy różnego rodzaju produkty, zarówno w sektorach tradycyjnych jak i w bankowości inwestycyjnej. Oferujemy usługi klientom prywatnym i instancjonalnym. Jesteśmy bardzo silnym graczem, także jeżeli chodzi o finansowanie handlu – podsumowała Sue Anne Tay. 

Proszę nie bać się Chin

Adam Brożek, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwa Rozwoju deklarował wsparcie Ministerstwa Rozwoju, zachęcał przedsiębiorców do inwestowania w Chinach i przekonywał, żeby nabrali większej odwagi inwestycyjnej. 

– Chcielibyśmy, żeby inwestycje, które przyjdą z Chin do Polski sprawiły, że będą z tego czerpać benefity również polskie firmy. Obecnie toczą się rozmowy w Warszawie, w jaki sposób skoordynować wysiłki związane z inwestycjami infrastrukturalnymi zasilanymi przez chiński kapitał. Mamy nadzieję, że niedługo będą decyzje i będziemy mogli w jakiś sposób następne kroki podejmować – mówił Adam Brożek. 

Tłumaczył, że powinno się zwiększyć środki na obsługę  Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji.

– My zatrudniany w WPHI w Pekinie siedem osób, w Szanghaju pięć, więc razem mamy 12 osób na całe Chiny. Niemieckie WPHI to są trzy siedmiopiętrowe budynki – przypuszczam, że pracuje tam około 500-600 osób, więc jest to całkiem inna skala. Rynek chiński jest duży, to jest 1600 mln ludzi. Polska ze swoją 40 mln populacją to jest rozmiar dużego miasta w Chinach. Głównym problemem polskich przedsiębiorców jest zdanie sobie sprawy z ogromu, z czym oni się mierzą. I stąd rola przedstawicielstw handlowych i administracji, żeby pomagać. Nie można oczekiwać, aby polski przedsiębiorca był ekspertem od chińskiego prawa handlowego, kodeksu handlowego, żeby wiedział, jak rejestrować w Chinach działalność gospodarczą i jak ubezpieczać pracowników. Nad tym pracujemy zarówno ja, jak i wiceminister Radosław Domagalski – tłumaczył Adam Brożek. 

Dodał, że polskich przedsiębiorcom brakuje trochę odwagi. – Proszę Państwa, proszę się nie bać Chin, Chiny są przyjaznym państwem. Ich wysokie wieżowce zostały zbudowane przez takich ludzi jak my. Z naszej strony administracji powiem, że postaramy i staramy się robić wszystko, aby pomóc przedsiębiorstwom w odnalezieniu się w Chinach. Trzeba zrobić pierwszy krok. To nie jest tak daleko – podsumował Adam Brożek.

Dobre perspektywy na kolejne 20 lat 

– Musimy pamiętać, że od kilkuset lat wiele z tych krajów leżących na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku nie miało ze sobą zbyt dobrych połączeń transportowych. Na początku lat 90. doszło do zmian geopolitycznych. W związku z tym pojawiła się nowa szansa dla przedstawicieli tych krajów, aby mogli korzystać z lepszych połączeń transportowych. Mamy obecnie do czynienia z wielkim wzrostem wymiany kapitału, ludzi, produktów oraz usług i dzieje się to dzięki Jedwabnemu Szlakowi, więc jako przedsiębiorca naprawdę bardzo się cieszę, że przywódcy i stratedzy chińscy zdecydowali się zaproponować taką wizję światu, ponieważ ta strategia bardzo zmieni poziom życia w zachodnich Chinach i południowej Rosji oraz Europie Wschodniej. Jestem przekonany, że wiąże się to z wielkimi szansami – mówił Krzysztof Domarecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Selena. 

Dodał, że firma Selena już jest na Jedwabnym Szlaku i ma na nim dobrą pozycję. – My jako firma Selena cieszymy się, że mamy dobrą pozycję na tym Jedwabnym Szlaku. Jesteśmy obecni w Polsce, na Białorusi, w Rosji, w Kazachstanie oraz w Chinach, więc trzeba powiedzieć, że jesteśmy już obecni na Nowym Jedwabnym Szlaku i wpisujemy się w inicjatywę ”jeden pas, jedna droga”. Jeśli patrzymy na szlak południowy, to jesteśmy obecni w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Mamy też partnerstwo w Iranie. Uważam, że firmy lokalne obecne na Jedwabnym Szlaku będą korzystały z lepszych połączeń transportowych z krajami ościennymi we wszystkich kierunkach. Widzę dobre perspektywy na najbliższe 20 lat – powiedział Krzysztof Domarecki. 

Zacieśnia się współpraca między Polską a Chinami 

– Widzimy, że dochodzi do przesunięcia, jeżeli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne pochodzące z Chin, ponieważ kiedyś były to aktywa i zasoby, natomiast obecnie te inwestycje przesuwają się w kierunku Australii, Afryki i południowej Ameryki, natomiast mamy bardziej dynamiczny wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej. I  w tym momencie mamy 8 proc. inwestycji zagranicznych w Europie Środkowej, a Polska jest jednym z głównym partnerów w tym schemacie „16 +1” z ekonomicznego i zasobowego punktu widzenia. Polska jest bardzo ważnym partnerem w sektorze energetycznym. W zeszłym roku oznaczało to 28 proc. całkowitych inwestycji. Jeżeli chodzi o sektor rolniczy i spożywczy, to jest 12 proc. więc to jest również bardzo ważny sektor. Polskie produkty spożywcze są bardzo popularne na rynku chińskim, jest na nie ogromy popyt  –  mówił Martin Reichel, członek zarządu, dyrektor zarządzający Pionem Bankowości Korporacyjnej i Globalnej, HSBC Bank Polska SA.

– Chińska gospodarka  doświadcza pewnych problemów. Nasz rząd stara się na wielu płaszczyznach przeciwdziałać temu spowolnieniu gospodarczemu – mówił prof. Yong Li, Director of Research Center of Regional Economics, China Chongqing Academy of Social Science, Counsellor to Chongqing Municipal Government. 

Dodał, że odkąd zaczęto rozwijać koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku, to zobaczyli, że zmienia się struktura eksportu z Chin – więcej firm wybiera szlak kolejowy. 

– Jest też linia południowa – jest również ważna i chcemy ją rozwijać. Nowy Jedwabny Szlak to jest bardzo wielka szansa i nowa platforma, na której wiele krajów będzie się mogło porozumiewać i gospodarka będzie się mogła jeszcze bardziej rozwijać – mówił prof. Yong Li. 

– Nasza firma ma w kilku miejscach swoje siedziby i pomagamy firmom chińskim z tym, żeby się umiędzynaradawiały i wychodziły do innych krajów. Naszym celem jest to, żeby firmy nawiązywały współpracę zagraniczną. Pomagamy firmom chińskim znajdywać partnerów w Europie. Firmom zachodnim kiedyś ciężko było wchodzić na rynek chiński, ale w ostatnim czasie to ryzyko jest podejmowane, ponieważ rynek chiński jest otwarty i potrzebuje inwestycji zachodnich firm. Staramy się być takim mostem. Gdy będziemy współpracować blisko ze sobą, to nasze przedsiębiorstwa będą się mogły międzynarodowo rozwijać – mówił Yongping Li, prezes zarządu, Zhejiang Maylink Culture Development.

Niewykorzystany potencjał eksportu do Chin 

– Stowarzyszenie Polsko Chińska Rada Biznesu promuje współpracę kulturową i handlową między Polską a Chinami. Chcemy pomagać polskim firmom we wchodzeniu na rynek chiński i odwrotnie. Organizujemy konferencje i seminaria przy współpracy Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rozwoju. Nasza organizacja zrzesza członków z różnych branż – mówił Edward Zhu, wiceprezes, Polish Chinese Business Council. 

Dodał, że eksport produktów z Polski do Chin ma wciąż niewykorzystany potencjał. – Polska głównie eksportuje mięso i owoce. Zwiększa się ostatnio eksport drobiu. Wiele firm realizuje się w tym obszarze i my pomagamy lokalnym firmom polskim w wejściu na rynek chiński. Małe i średnie przedsiębiorstwa polskie nie mają odpowiedniej wiedzy i środków, które pozwoliłyby się im promować.  Musimy promować np. polskie owoce i warzywa –mamy do wykonania wiele pracy. Jest wiele możliwości eksportowych polskich mrożonych owoców do Chin – mówił Edward Zhu. 

Polska to serce Europy 

Alex Li – zastępca dyrektora generalnego w Nuctech Company Limited podkreślił znaczenie bezpieczeństwa w handlu międzynarodowym. 

– Mnie interesuje bezpieczeństwo. Gdy mówimy o transporcie, który znajduje się 7000 km od drugiego kraju, to trzeba się zastanowić, czego możemy oczekiwać, jak sprawić, żeby nasz towar został bezpiecznie przewieziony do drugiego kraju. Jak też przyspieszyć procedury, aby np. soczyste jabłka szybko dotarły do Chin – mówił Alex Li – zastępca dyrektora generalnego w Nuctech Company Limited.

Dodał, że jego firma współpracuje z polskim urzędem celnym i rozwija się dynamicznie. – Będziemy prowadzić szybciej kontrolę celną naszych towarów, będziemy mieć nowe skanery. Nasza firma jako firma chińska współpracująca z uniwersytetami,  chce prowadzić współpracę w zakresie badań i rozwoju. Polska nie jest dla nas przypadkowym przystankiem na drodze do Europy i rozwoju. Polska jest dla nas sercem Europy – mówił Alex Li. 

– Powinniśmy podpisać porozumienie, które definiowałoby handel i wszelkiego rodzaju inne kwestie związane z obrotem. Powinniśmy stworzyć instytucję i komitet arbitrażowy, które by zajmowały się problematyką Nowego Jedwabnego Szlaku – powiedział Yintao Cao – przedstawiciel Social Academy of Science Chongqing. 

Dodał, że powinniśmy wymyśleć sposoby, które by służyły rozwiązywaniu sporów, bo nikt nie chce kierować sprawy do sądu, ponieważ z tym się wiążą pewne koszty, a nie możemy zakładać, że w toku tej wymiany nie będzie problemów. Możemy opracować wspólnie procedury, które mogłyby ograniczyć spory na Nowym Jedwabnym Szlaku.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie