Jaki miks energii w Europie i w Polsce?

wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od decyzji politycznych zależy, jak kształtują się miks energetyczny i ceny energii. Nowe źródła energii mają pracować nawet przez 50-60 lat, a w takiej perspektywie nie można przewidzieć wszystkich zagrożeń. Dlatego decyzje inwestycyjne przypominają hazard.

ZOBACZ MATERIAŁY WIDEO

Mówili o tym uczestnicy panelu „Jaki miks energii w Europie i w Polsce?” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

GALERIA  8 ZDJĘĆ

- To polityka europejska oraz krajowa decyduje o tym, jaki jest miks paliwowy i ceny energii. To od decyzji politycznych zależy, czy kosztami polityki energetycznej obciążamy klientów detalicznych a jeśli tak, to jakich - przemysłowych, średnich czy małych - mówił Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Przypomniał, że ceny energii na rynku hurtowym w Polsce są wyższe niż w Niemczech, inaczej wyglądają jednak ceny dla odbiorców końcowych. O ile niemiecki przemysł płaci niewiele za energię, ponieważ zwolniony jest z ponoszenia opłat wspierania niemieckiej przemiany energetycznej (czyli energiewende) to ceny energii dla odbiorców indywidualnych w Niemczech są wyższe niż w Polsce.

- Niemcy subsydiują ceny energii dla przemysłu obciążając kosztami energiewende odbiorcę detalicznego - podkreślił Jarosław Broda.

W jego ocenie nie ma stabilnych przesłanek pozwalających przewidzieć, jak będzie wyglądał miks energetyczny i rynek energii za ok. 30 lat.

- Polska funkcjonuje w otoczeniu prawnym, które definiuje Unia Europejska. Sporym wyzwaniem jest nieustanny stan napięcia pomiędzy polityką energetyczną Polski a europejską polityką energetyczną - dodał Jarosław Broda.

Wyjście z tego impasu powinno zacząć się od decyzji politycznych, czyli wyznaczenia realnych i wspólnych długoterminowych celów i od ich konsekwentnej realizacji a wtedy energetyka - niezależnie czy węglowa, czy odnawialna - do tej polityki się dostosuje.

W UE mamy do czynienia z wieloma politykami energetycznymi.

- Obecnie każdy kraj wspiera swoją technologię, swój rynek i swój przemysł - podkreślił Jarosław Wajer, partner z Działu Doradztwa Biznesowego w EY.

Także inni eksperci zwracają uwagę, że miks energetyczny jest ściśle związany z polityką i to, jak się miks będzie kształtował i jakie źródła będą się rozwijać, zależy od decyzji politycznych.

- Z zapowiedzi polskich polityków można wnioskować, że w polskim miksie energetycznym nie będzie istotnych zmian i węgiel pozostanie podstawowym paliwem. Oczywiście nie zamykamy oczu na to, co się dzieje wokół nas w Europie, dlatego m.in. podjęliśmy decyzję o budowie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. Budowa takiej jednostki jest lepszym rozwiązaniem niż dobudowa urządzeń ochrony środowiska do starych kotłów węglowych - wyjaśnił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG Termika.

Obecnie spółka jest w trakcie oceny ofert na budowę bloku na Żeraniu.

Czytaj więcej o EC Żerań

Wojciech Dąbrowski zwraca uwagę, że aktualnie każda decyzja inwestycyjna obarczona jest ogromnym ryzykiem. Zapewnia, że z analiz PGNiG Termika wynika, że blok gazowy w EC Żerań będzie opłacalny.

Prezes PGNiG Termika przekonuje, że coraz większe znaczenie będzie zyskiwała termiczna utylizacja odpadów.

- Dziś ta technologia budzi protesty społeczne, ale wcześniej czy później instalacje utylizacji termicznej odpadów będą powstawały - prognozuje Wojciech Dąbrowski.

Tego typu rozwiązania będą niezbędne, ponieważ problem zagospodarowania odpadów, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, będzie się nasilał.

Uczestnicy dyskusji przypominali, że od pomysłu budowy nowego źródła wytwórczego do jego uruchomienia może minąć nawet 10-15 lat. Najlepiej, gdyby takie źródło pracowało przez ok. 40-50 lat. W takiej sytuacji decyzja o każdej inwestycji jest wielce ryzykowna.

- Mówimy więc o pewnego rodzaju zakładzie, ponieważ nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć, która technologia będzie najtańsza i w którą stronę pójść - zauważył Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem energetycznym w ING Banku Śląskim.

W jego ocenie polityka energetyczna w Polsce idzie pod prąd tego, co się dzieje w Europie.

Na dużą niepewność na rynku energetycznym wskazują także przedstawiciele koncernów z innych państw.

- Istnieją trzy ważne czynniki wpływające na decyzje inwestycyjne w sektorze energetycznym. Pierwszy to czynniki polityczne na szczeblu europejskim. Zostały uzgodnione cele przez wszystkie państwa UE, szczególnie dotyczące ograniczenia emisji CO2 i udziału OZE, co oznacza, że mamy pewne preferowane technologie, niezależnie od ich kosztów. Druga sprawa to bardzo niskie ceny paliw. Obecnie nie widać przesłanek, które doprowadziłyby do wzrostu cen paliw. Po trzecie, widzimy postęp technologiczny jeśli chodzi o energetykę jądrową, są to zmiany mogące zmienić paradygmat całego sektora - mówi Dávid Hajmán, dyrektor wykonawczy spółki ČEZ Prodej.

Dodatkowo trzeba uwzględnić to, że każdy kraj posiada swoje własne ekonomiczne i społeczne uwarunkowania i ograniczenia.

Zwraca uwagę, że choć widać, że Polska opiera się i nadal zamierza opierać się na węglu, to w naszym kraju powinny rozwijać się także inne technologie.

- W Polsce istnieją dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. Nie można zapominać o gazie łupkowym, może w przyszłości pojawią się tańsze technologie jego wydobycia. Warto zastanowić się nad rozbudową interkonektorów z Niemcami i Czechami, które pomogą ustabilizować dostawy energii w Polsce. Istnieje także technologia jądrowa, która jest sprawdzona, choć koszty inwestycyjne są bardzo duże. W rozwoju energetyki jądrowej w Polsce możemy pomóc - zadeklarował Dávid Hajmán.

Podkreślił, że energetyka potrzebuje stabilnych rozwiązań. W jego ocenie niemiecka energiewende jest m.in. dlatego oceniana pozytywnie, ponieważ jest stabilnie prowadzona.

- W dyskusji o miksie energetycznym jesteśmy strasznie zafiksowani wokół tematu polityki klimatycznej , technologii nisko i zeroemisyjnych oraz OZE. To jest patrzenie historyczne, patrzymy przez pryzmat tego, co już było. Patrząc w przyszłość powinniśmy myśleć o tym, że technologie produkcji rozproszonej mogą w długoterminowej perspektywie stać się na tyle tanie, że staną się atrakcyjne dla odbiorców energii - podpowiadał Rafał Hajduk, partner w kancelarii Norton Rose Fulbright Piotr Strawa i Wspólnicy.

W tej sytuacji rodzi się pytanie, co stanie się z krajami, które decydują się inwestować wielkie środki w wielkoskalową energetykę np. węglową.

- W Europie i na całym świecie widzimy trend, w którym każdy kraj odpowiada na cztery pytania: co zrobić, aby energia wytwarzana wewnętrznie była jak najtańsza, nie miała negatywnego wpływu na środowisko, była efektywna i zabezpieczała bezpieczeństwo dostaw energii. Energetyka węglowa i odnawialna tego nie gwarantują, nawet miks tych technologii do końca tego nie gwarantuje - ocenił Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens, dyrektor generalny sektora power generation.

- Na świecie rośnie problem z finansowaniem budowy elektrowni węglowych, banki coraz mniej chętnie się w to angażują. Jest pytanie, czy inwestorzy będą w stanie takie inwestycje sfinansować - zastanawiał się Grzegorz Należyty.

Jego zdaniem w Polsce przez najbliższe 30 lat w miksie energetycznym dominującą (do 50 proc.) pozycję utrzyma węgiel, pozostałą część naszego miksu wypełnią inne technologie, głównie OZE i gaz ziemny.


WIDEO

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie