Smogowa Polska - skuteczna walka z niską emisją

Portalsamorządowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bez wsparcia ze strony rządu nie uda się wygrać walki o czyste powietrze. Czekamy na konkretne działania i odważne decyzje. To wspólna opinia przedstawicieli trzech województw – małopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. To regiony, w których uchwały antysmogowe już działają lub zostaną podjęte w najbliższych miesiącach. Problem walki o czyste powietrze poruszony został podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Potencjał sektora ciepłowniczego to 430 przedsiębiorstw z koncesją ciepłowniczą, które działają w kilkuset miastach Polski – zachwala Szymczak. Od razu zaznacza potrzebę zmian w prawie, które ułatwią dotarcie do odbiorców. - Do dzisiaj nie ma przepisów pozwalających na regulacje stanów prawnych przeprowadzania sieci ciepłowniczych, co w obszarach zurbanizowanych ma ogromne znaczenie – podkreśla. Bez tych regulacji dotarcie do nowo budowanych domów czy osiedli z siecią jest drogą przez mękę, jak to określa prezes.

GALERIA  10 ZDJĘĆ

- Nieraz musimy przejść przez kilkanaście, czasem kilkaset działek należących do indywidualnych właścicieli nieruchomości. Procedury zajmują nawet kilka lat. Dlatego szukajmy rozwiązań prawnych, które ułatwią podłączenie do sieci – apeluje. Jego zdaniem, wartym uwagi pomysłem jest nałożenie na każdego nowego właściciela czy zarządcę budynku obowiązku wykonania audytu energetycznego. W ten sposób otrzymalibyśmy odpowiedź, jakie rozwiązanie – podłączenie do sieci czy zastosowanie indywidualnego źródła - w tym konkretnym przypadku jest lepsze. – Tyle tylko, że ustawa Prawo budowlane zniosła obowiązek złożenia dokumentu z takiego audytu przy wnioskach o budowę – wytyka Szymczak.

Ściąga dla rządzących, ale czy przydatna?


Obecnie w piętnastu krajach Europy trwa kontrola jakości powietrza oraz analizowane są rozwiązania, jakie zdecydowano się w nich zastosować, by ją poprawić. Nad całością międzynarodowego wyzwania czuwa Najwyższa Izba Kontroli. Jak tłumaczy Kwiatkowski, jest to wyraz zaufania dla naszego kraju oraz uznanie doświadczenia, jakie w dziedzinie kontrolowania jakości powietrza ma już NIK.

Efektem kontroli mają być nie tylko dane o poziomie zanieczyszczenia, ale podpowiedź dla rządzących, w jaki sposób w innych krajach poradzono sobie ze smogiem.

- W ramach kontrolowanych państw mamy kraje, gdzie poziom zanieczyszczenia jest duży, jak Polska czy Bułgaria. Są kraje, które znajdują się pośrodku skali oraz te, w których udało się ten problem rozwiązać, jak Hiszpania, Wielka Brytania czy Szwajcaria – wyjaśnia Kwiatkowski. – Chcemy pokazać rządowi, jakie decyzje podejmowały poszczególne kraje na przestrzeni lat i jakie przynosiły one efekty – precyzuje szef NIK.

Wyniki międzynarodowej kontroli poznamy w przyszłym roku. Pytanie, jak wiele z zastosowanych w innych krajach rozwiązań będzie można przeszczepić na polski grunt?

Artykuł powstał w trakcie panelu dyskusyjnego „Smogowa Polska – skuteczna walka z niską emisją", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie