Partycypacja i konsultacje społeczne w praktyce

PortalSamorządowy.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Budżety obywatelskie są coraz bardzie popularne, na tyle, że zdają się przysłaniać inne formy partycypacji społecznej.

- Budżet obywatelski jest najbardziej transparenty i promowany – przyznaje Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej z Urzędu Miasta Katowice.

GALERIA  8 ZDJĘĆ

Ale podkreśla, żeby nie zapominać o innych formach angażowania mieszkańców w proces współdecydowania o ważnych sprawach w gminie.

- Z innych form też trzeba korzystać, by z różnymi grupami mieszkańców rozmawiać. Samorządy powinny konsultować wiele procesów, co jest często niełatwym zadaniem. To nie są łatwe rozmowy, raczej trzeba nastawić się na ciężkie dyskusje, ale jest z tego efekt – dodaje Stachura, podając katowicki przykład rozmów o trasach rowerowych w mieście.

- Mapa tras była wielokrotnie zmieniana, ale na koniec wszyscy mieli poczucie, że jest efekt pracy i pokazaliśmy, że strona społeczna i urzędowa mogą się porozumieć - mówi.

Inne formy partycypacji w miastach to np. rady seniorów, młodzieżowe rady miasta czy inicjatywy lokalne.

- z danych, jakimi dysponujemy, wynika, że w kraju obecnie funkcjonuje ponad 600 młodzieżowych rad. Rok temu było ich 200, więc widać w krótkim czasie postęp i potrzebę tworzenia takich ciał doradczych – komentuje Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie