Kobiety w biznesie

PulsHR
Kobiety muszą nauczyć się prosić o awans, ważne projekty i lepsze wynagrodzenia. Czy można godzić macierzyństwo z karierą w biznesie? Przykład Joanny Pruszyńskiej-Witkowskiej, prezes Headlines Porter Novelli i matki czwórki dzieci, pokazuje, że jak najbardziej. Fot. PTWP

Matka, kobieta, lider w spódnicy? Kobiety na wysokich stanowiskach, choć wciąż w mniejszości, coraz głośniej mówią o potrzebie równouprawnienia w płacach i dostępie do ważnych funkcji. Barier jest jednak sporo, w przepisach, także w... samych kobietach.

W Polsce kobiety stanowią zaledwie 12 proc w zarządach firm. Bycie w mniejszości jest trudne i wymaga wiary w siebie, samozaparcia, ale też odpowiedniego zespołu i wsparcia.

GALERIA  7 ZDJĘĆ

- To nie jest mit, że kobiety lepiej organizują siatkę współpracowników, wyszukują partnerów, żeby razem tworzyć czy realizować zadanie - mówi Aleksandra Klich, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Mężczyznom trudniej przychodzi dzielnie się z innymi obowiązkami, często za dużo biorą do siebie. Kobiety łatwiej dzielą się pracą. Moim zdaniem, to gwarancja sukcesu - dodaje.

Przyznaje jednak, że mężczyźni są lepiej predysponowani do stanowisk wymagających kreatywności związanej z wchodzeniem w nowe projekty, „nieznane lądy” ze względu na „grubszą skórę”.

Zdaniem Doroty Strosznajder, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej i pełnomocnika ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska, lider globalny będzie jednak w spódnicy.

- Kobiety łatwiej zarządzają zespołami multikulturowymi, łatwiej szukają kompromisów, a to cecha lidera globalnego. Dla kobiet wartością jest uczenie innych, poświęcają temu dużo czasu, by wprowadzić innych w zadania. A komunikacja nigdy nie była tak ważna, jak dziś w dobie mediów elektronicznych, pracy w różnych miejscach - dziś każdy projekt może polec jeśli nie ma dobrej komunikacji - twierdzi Dorota Strosznajder.

- Tandem damsko-męski, czyli równowaga płci w firmie, ma większe szanse sukcesu, niż monolit, czy to damski, czy męski - uważa Kinga Nowakowska, CEO w Black Swan Fund, członek zarządu Grupy Capital Park. Czytaj więcej na www.pulshr.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie