EEC 2019

Drony w polskiej gospodarce

wnp.pl (AK)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Popularność dronów i ich komercyjne wykorzystanie jest duże i wciąż będzie rosło, a to może być niebezpieczne - ostrzegał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Jak podkreślił minister Mikołaj Wild, potrzebny jest system, który zagwarantuje bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Drony w polskiej gospodarce” zorganizowanego w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zgodzili się, że drony to urządzenia, które dają wiele możliwości, ale mogą również stwarzać zagrożenie. Dlatego konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą to zagrożenie zminimalizować.

GALERIA  12 ZDJĘĆ

Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Fot. PTWP

- Jeszcze kiedyś na komunię dostawaliśmy rowery, dziś prezentami są półprofesjonalne drony. Przed nami wiele pracy edukacyjnej i to my, branża, będziemy kształcić użytkowników. Jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o populację i jej zainteresowanie dronami, więc i problem będzie duży – powiedział Tomasik.

Jak podkreślił minister Mikołaj Wild, potrzebny jest system, który zagwarantuje bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej.
Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Fot. PTWP

- Naszym zadaniem jest po pierwsze wspieranie sektora autonomicznego, po drugie stworzenie sytemu, w którym zarządzanie przestrzenią powietrzną stworzy z sektora drenowego nowy internet. System dronowy to jeden z wyścigów, w których chcemy wziąć udział. Konieczne jest jednak stworzenie infrastruktury, która zagwarantuje, że drony nie będą powodować kolizji, a ruch dronów będzie uporządkowany na wzór ruchu ulicznego – powiedział Mikołaj Wild, sekretarz stanu Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak powiedział Piotr Samson, prezes, Urząd Lotnictwa Cywilnego, konieczne są także uregulowania prawne, które na to pozwolą.

- Będzie przepis, który będzie szedł z Europy, że drony będą musiały być zarejesrtowane. Powstanie  system kar dla tych, którzy nie będą tego przestrzegać. To jest to, co nas czeka z punktu widzenia dużych regulacji, ale trzeba będzie to zweryfikować z możliwościami technicznymi. Chodzi o to, by policjant mógł zrobić zdjęcie telefonem i natychmiast będzie widział, czyj to dron i czy jest zarejestrowany.  Będzie też miał możliwości techniczne, by ten dron mógł wylądować. Tu będzie pole dla popisu dla producentów. Naszym zadaniem, jako kraju, jest wyprzedzenie prac, które są prowadzone w Brukseli. Jest harmonogram i jesteśmy w stanie pokazać, że my to już mamy – powiedział Samson.

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie