EEC 2019

Szerokopasmowy internet w Europie i w Polsce

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska przystąpiła do szeroko zakrojonej budowy światłowodów. Likwidacja białych plam na cyfrowej mapie kraju jest koniecznością, bo wkrótce cała gospodarka i całe życie społeczne będą oparte o cyfrowość.


    GALERIA  10 ZDJĘĆ

  • Pod względem sieci światłowodowych jesteśmy w ogonie Europy, ale sytuację mają zmienić inwestycje w ramach programów unijnych.

  • W ramach trwających konkursów zdecydowana większość terenów, które doczekają się światłowodów, to obszary wiejskie.

  • W sieci inwestują też szkoły i samorządy. Ale dla tych pierwszych problemem jest brak komputerów, a dla drugich - stawki opłat za zajmowanie pasów drogowych.



- Trudno ocenić, jaki jest wpływ budowy światłowodów na wzrost gospodarczy, bo brakuje właściwej metodologii - zauważa Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW, ale dodaje też, że konieczność inwestowania w ICT nie podlega wątpliwości: - Rozwój gospodarczy jest uzależniony od tego, jak przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z internetu i czy będzie on tani oraz niezawodny - zauważa dyrektor DELab.

Badania niestety pokazują, że Polska nie jest prymusem, jeśli chodzi o inwestycje w technologie cyfrowe. - Jesteśmy pod tym względem na 23. miejscu według danych Eurostatu, przy czym z perspektywy wykorzystywania technologii cyfrowych przez polskie przedsiębiorstwa jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie - mówi Śledziewska. - Polskie przedsiębiorstwa w małym stopniu wykorzystują systemy informatyczne, nie korzystają z nowych kanałów komunikacji z klientami, ani nie wykorzystują możliwości sprzedaży przez kanał e-commerce - wymienia.

Przedstawiciele strony rządowej zapewniają jednak, że nie będziemy białą plamą na cyfrowej mapie Europy. Dominik Kopera z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji zapewnia, że wkrótce Polska zamieni się w duży plac budowy sieci światłowodowych, a wszystko dzięki miliardowi euro, który mamy do rozdysponowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

- 11 maja zakończyło się składanie wniosków w trzecim konkursie w pierwszej osi - mówi Kopera i dodaje, że tylko dzięki drugiemu konkursowi powinno powstać 60 km sieci światłowodowych. W ramach programu do 2020 r. ma zostać zapewniony powszechny dostęp do internetu 30 Mb/s, jednak docelowo Polacy powinni mieć dostęp do internetu o prędkości 100 Mb/s i to zamierzenie ma zostać osiągnięte już do 2025 r.

- Większość sieci, która będzie budowana w drugim konkursie, będzie w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, więc mówimy o sieci na obszarach wiejskich. W drugim i trzecim konkursie wprowadziliśmy też obowiązek podłączenia wszystkich szkół, które nie mają dostępu do 100 Mb/s. Chcemy, żeby wszystkie szkoły w Polsce miały dostęp do szybkich sieci, przede wszystkim światłowodowych - wyjaśnia Kopera. Czytaj całość

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie