EEC 2019

Polska w grze - na światowym rynku MICE

PropertyNews.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rynek spotkań w Polsce sukcesywnie się rozwija i umacnia pozycję na międzynarodowej mapie destynacji MICE. Nasz kraj stał się bezpiecznym miejscem dla inwestorów hotelowych i atrakcyjną lokalizacją dla biznesu. Jaki jest potencjał sektora i jak zdystansować rywali na międzynarodowej arenie? Między innymi o tym będą dyskutować prelegenci Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w trakcie sesji "Polska w grze - na światowym rynku MICE". W panelu wezmą udział: Marta Dunin-Michałowska, Mea Group; Adam Kowalczyk, WALK Events; Leszek Mikos, Havre; Andrzej Mochoń, Targi Kielce i Marcin Stolarz, PTWP Event Center.

Z raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016”, opracowanego przez Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej, wynika, że sektor spotkań przynosi polskiej gospodarce ponad 1,57 mld zł i tworzy ponad 30 tys. miejsc pracy w skali kraju.

GALERIA  7 ZDJĘĆ

Co roku w Polsce odbywa się ok. 34 tys. wydarzeń, w których bierze udział 7 mln uczestników. Duże eventy to duże pieniądze, dzięki którym krajowa branża MICE rośnie w siłę. Czy potencjał, jaki daje ten sektor, jest w Polsce w pełni wykorzystany? Zdaniem przedstawicieli branży, zdecydowanie nie.

O eventy w Polsce najskuteczniej walczy Warszawa. Według danych Warsaw Convention Bureau, udział rynkowy stolicy w międzynarodowych spotkaniach organizowanych w całym kraju to aż 41 proc. Mocnym atutem miasta jest m.in. baza noclegowa - 410 obiektów i 36 tys. miejsc noclegowych.

Statystyki dotyczące ruchu turystycznego rosną tu z roku na rok. W 2016 roku miasto odwiedziło 9,6 mln turystów, z czego 2,7 mln to obcokrajowcy. W strukturze przyjazdów dominowały wizyty o charakterze biznesowym. Gdyby jednak uwzględnić odwiedziny turystów, którzy nie korzystali z noclegów, to liczba ta sięgałaby aż 20 mln.

Zdaniem ekspertów i przedstawicieli branży wyzwaniem dla Warszawy jest brak obiektu konferencyjnego na największe wydarzenia - centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia. Oczekiwania rynku dotyczą powstania unikatowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej obiektu na 10-15 tys. gości.

Ważnym miastem dla organizatorów eventów i konferencji jest Kraków, który w 2017 r. odwiedziło blisko 13 mln turystów, więcej o 750 tys. niż rok wcześniej. 9,8 mln stanowili turyści z Polski, a ponad 3 mln z zagranicy - najwięcej Niemców, Brytyjczyków i Włochów.

W 2015 roku w Małopolsce zgłoszonych zostało 5553 spotkania, z czego aż 5196 odbyło się w Krakowie – wynika z raportu Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016. W samym ICE Kraków w 2017 roku zorganizowano 179 wydarzeń, które odwiedziło 231 000 gości.

Baza noclegowa miasta to 653 obiekty i 37, 6 tys. miejsc noclegowych. Nikt nie ma wątpliwości, że Kraków to magnes i marka oraz największa atrakcja turystyczna Polski. Nie brakuje tu obiektów do organizacji dużych imprez branżowych, sportowych i kulturalnych. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie