EEC 2019

Innowacje w górnictwie a polska oferta eksportowa

wnp.pl (AK)

Główne przesłanie debaty "Innowacje w górnictwie a polska oferta eksportowa" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach sprowadziło się do przekonania, że jeśli oferta polskiego przemysłu górniczego ma się przebić za granicą, musi być kompleksowa. Jeśli rynek tego oczekuje, to od wstępnego zaprojektowania zagospodarowania złoża przez wparcie jego eksploatacji do pomocy w wybudowaniu elektrowni włącznie.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • Oferta polskich producentów powinna być dostosowana do rynku, na który chce się eksportować. Inna dla Indii, gdzie jeszcze niedawno węgiel w kopalni transportowano w koszach na głowach górników, inna dla kontrahenta w Rosji czy Chinach. Ofertę należy opracować w ścisłej współpracy z klientem.

  • Proces automatyzacji postępuje także górnictwie. Nie można zaprojektować kopalni, w której w ogóle nie będą pracowali ludzie, ale dzięki maszynom i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wydobycie węgla można uczynić bardziej efektywnym i bezpiecznym. Inteligentne kopalnie to konieczność.

  • Polska technologia górnicza jest na najwyższym światowym poziomie. Potrzeba jednak agresywnego marketingu, aby zaistniała na intratnych rynkach. Firmy powinny połączyć siły. Wtedy odniosą sukces.

  • W dyskusji wzięli udział: Mirosław Bendzera, prezes Famuru, Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, Heinz Schernikau, CEO, HMS Bergbau AG, Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje, Henryk Stabla, prezes Carboautomatyki. Moderacja: Jerzy Dudała, dziennikarz, Magazyn Gospodarczy Nowy Przemysł, WNP.PL





« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie