EEC 2019

IV rewolucja przemysłowa w Europie. Jak wykorzystać szanse?

wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskim firmom brakuje zaufania, że Przemysł 4.0 przyniesie im korzyści. Do tego niezbędna jest zmiana kulturowa w organizacji. Ten proces już się rozpoczął, zarówno w Polsce, jak i regionie Europy Środkowej i Wschodniej. I będzie tylko przyspieszał. A przykłady, że można na tym świetnie zarobić, zaczynają się mnożyć.

- Coraz większą rolę odgrywać będzie analityka danych w połączeniu ze sztuczną inteligencją oraz cyfryzacja współpracy przedsiębiorstw ze wszystkimi interesariuszami. Według prognoz do 2020 roku na całym świecie zainstalowanych będzie ponad 28 mld czujników, a więc co najmniej po cztery czujniki na każdego mieszkańca Ziemi - powiedział Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG, który moderował dyskusję w trakcie debaty „IV Rewolucja Przemysłowa. Jak wykorzystać szanse”, która odbyła się w ramach jubileuszowego X Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

GALERIA  9 ZDJĘĆ

Jak wygląda przygotowanie firm z regionu Europy Środkowej i Wschodniej do tej nowej rzeczywistości?

- Możemy współpracować w koordynacji programów wspierających rozwiązania Przemysłu 4.0, ale tego nie da się zadekretować, do tego trzeba się zaadaptować. Przedsiębiorcy nie wiedzą, że potrzebują tych rozwiązań, dopóki nie zobaczą ich na własne oczy. Trzeba pokazywać małym i średnim firmom, jak to działa, jak implementować sztuczną inteligencję czy Big Data w proces produkcyjny. Przedsiębiorcy muszą dotknąć np. robotów towarzyszących, żeby się przekonać, że mogą być dla nich przydatne. Stąd świetnym pomysłem są fabryki pokazowe wykorzystujące rozwiązania 4.0, funkcjonujące już w wielu krajach. Tak moglibyśmy szybciej ruszyć naprzód w naszym regionie - ocenił Zoltan Csefalvay, ambasador, stały przedstawiciel Węgier przy OECD i UNESCO.

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, przekonywał, że IV rewolucja przemysłowa to duża szansa na podniesienie wydajności pracy. - W PKN Orlen wprowadziliśmy dwa tego typu rozwiązania, system zarządzania energią i zaawansowany system sterowania - wymieniał. - Ten pierwszy optymalizuje pracę całego zakładu w Płocku, analizując zapotrzebowanie na produkcję energii przez poszczególne bloki, a ten drugi zapewnia jednoczesną kontrolę i parametryzację pracy instalacji produkcyjnych. Na razie testowo trzech, a docelowo wszystkich 103 instalacji zakładu w Płocku. System gwarantuje optymalne warunki pracy instalacji, niezależnie od warunków zewnętrznych, maksymalizację produkcji, wydłużoną żywotność i mniejszą awaryjność.  Więcej w PulsHr.pl

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie