EEC 2019

Biotechnologia w Polsce – kosztochłonna mrzonka czy realna szansa

RynekZdrowia.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Tworzenie i wdrażanie leków biologicznych jest bardzo złożone, długotrwałe i kosztowne. To mocno konkurencyjny, ale zarazem niezwykle rozwojowy segment. Obecnie już ok. 30 proc. wartości globalnego rynku leków stosowanych w różnych terapiach stanowią leki biologiczne - wskazują eksperci. Czy Polska może odnieść sukces w tej dziedzinie?

- Obserwujemy, że segment biotechnologiczny rozwija się już tak dynamicznie, że w Europie już występuje niedobór mocy produkcyjnych - mówił Markus Sieger, prezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA podczas sesji „Biotechnologia w Polsce - kosztochłonna mrzonka czy realna szansa” w ramach 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2018, Katowice, 14-16 maja).

GALERIA  8 ZDJĘĆ

- Musimy skuteczniej przyciągać do przemysłu oraz prac na nowymi lekami biologicznymi, najbardziej utalentowanych ludzi. Do końca 2019 roku powinniśmy w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym zatrudnić ok. 400 młodych specjalistów z zakresu biotechnologii lekowej - przemysłowej - informował prezes Sieger.

Przypomniał, że Polpharma stworzyła własną Akademię Biotechnologiczną. - Mamy 50 stażystów rocznie, tworzymy także dodatkowe Centrum Szkoleniowe w Warszawie na bazie profesjonalnego laboratorium analitycznego dla leków biologicznych - dodał.

- Co jest potrzebne do rozwoju biotechnologii w Polsce? Musimy sobie uświadomić konsekwencje faktu, że mamy - w mojej ocenie - ok. 30 lat opóźnienia w stosunku do najważniejszych światowych ośrodków w tej dziedzinie. Te ośrodki nie będą czekały, aż my ich dogonimy - podkreślał prof. Tadeusz Pietrucha, biotechnolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, CEO Bio-Tech Consulting i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

- Do rozwoju biotechnologii potrzebne jest m.in. tworzenie infrastruktury, w tym laboratoriów. Ważna jest także dobra współpraca nauki z przemysłem, wreszcie pieniądze. One są, między innymi w Polskim Funduszu Rozwoju i Narodowym Centrum Nauki - dodał ekspert.

Zaznaczył, że Polska „musi biec szybciej niż liderzy światowej biotechnologii i dołączyć do nich, tworząc własne, oryginalne leki biologiczne”. - Najważniejsi w tym procesie są ludzie, a nie tworzenie kolejnych instytucji - zastrzegał Tadeusz Pietrucha.

- W środowisku osób mających osób potencjał do tworzenia nowych rozwiązań musimy przede wszystkim musimy wyzwolić trzy rzeczy: pasję, energię i talent. To kwestie, które nie wymagają szczególnych nakładów i rozbudowanej infrastruktury - powiedział. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie