EEC 2019

Przemysł 4.0 - Transformacja cyfrowa tradycyjnych biznesów

KG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak sprawić, by firma miała szansę na przetrwanie i rozwój w szybko zmieniającej się rzeczywistości technologicznej i rynkowej? Zarządzanie zmianą jest obecnie jednym z największych wyzwań - przekonywali uczestnicy sesji "Przemysł 4.0 - Transformacja cyfrowa tradycyjnych biznesów" na 10. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • Jedna ze strategii to stworzenie wewnątrz firmy zalążka zmiany, który z czasem się rozrośnie. Inna, radykalna, to dokonanie wymiany zespołu i zatrudnienie nowych ludzi.

  • Transformacja cyfrowa wymaga od liderów zmiany sposobu działania. Ich zadaniem nie jest już przekazywanie wiedzy, bo to załatwią inteligentne aplikacje. Powinni stać się mentorami pracowników.

  • Cechą zmian jest ich powszechność i uniwersalizm. Przed takimi samymi wyzwaniami stają dziś biznesmeni w Polsce czy Singapurze.



Yousef Alhammadi, doradca w Biurze ds. Strategii Sekretariatu Generalnego Rady Wykonawczej emiratu Abu Dhabi wskazał, że zmiana jest dla wielu firm trudnym wyzwaniem.

- Dlatego angażując ludzi w kolejne decyzje, upewniajmy się, że wiedzą, iż zmiana ma im pomóc, a wyeliminować.

Przywołał przykład modernizowania firmy Walmart - największej sieci supermarketów na świecie.

- Walmart przegrywał w konkurencji z Amazonem, choć ma największa infrastrukturę. Cały czas próbowano więc coś w nim zmienić. Bez skutku. A to dlatego, że zmiany miał przeprowadzić zespół z zewnątrz - tłumaczył Yousef Alhammadi - Tymczasem możemy stworzyć w firmie start-up. Gdy będziemy pewni, że ten mały zespół upodmiotowił się i utożsamił ze zmianą, można będzie ją wprowadzić w całej organizacji.

Ramzi Ben Romdhane, dyrektor generalny ds. jakości i satysfakcji klientów Grupy Renault-Nissan, przypomniał, że w 2016 r. koncern tworzył firmę od podstaw, z nowym zespołem.

- Mieliśmy świadomość, że ludzie będą się opierać zmianom, dlatego potrzebowaliśmy nowego przywództwa, nowego lidera. Uznaliśmy też, że bez pomocy pracowników zmian nie da się się wprowadzić.  Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie