EEC 2019

Rynek pracy – suma wyzwań

PulsHR
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Brak rąk do pracy coraz bardziej utrudnia rekrutacje. Dodatkowym wyzwaniem jest migracja pracowników. Polacy wyjeżdżają za lepiej płatną pracą, a pracodawcy muszą posiłkować się obcokrajowcami, by uzupełnić braki kadrowe.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • Niski poziom bezrobocia sprawia, że rekrutacja staje się coraz większym wyzwaniem dla firm. Jak zaznacza Artur Białkowski, wiceprezes Medicover Polska, aby pozyskać lekarzy, trzeba zapłacić więcej niż rynek.

  • Według ekspertów najważniejsza jest umiejętność szybkiego uczenia się, a także zdolność do przemieszczania między zawodami.

  • Nie bez znaczenia jest także elastyczność na rynku pracy - w tym obszarze opinie ekspertów są jednak podzielone.



Według danych GUS stopa bezrobocia w marcu 2018 r. wyniosła 6,6 proc. - to o 0,2 punktu procentowego mniej niż w lutym br. i o 1,5 punktu procentowego mniej wobec analogicznego okresu w 2017 r. Niski poziom bezrobocia sprawia, że rekrutacja staje się coraz większym wyzwaniem dla firm.

- Sytuacja w Polsce jest trudna, ale gdzie indziej jest jeszcze gorzej. Przykładowo w Niemczech mamy 1,5 mln wakatów, a w Czechach bezrobocie jest dwukrotnie niższe niż w Polsce - zauważa Maciej Witucki, prezes Work Service. – Z drugiej strony w Polsce mamy bardzo niski poziom aktywności zawodowej - ok. 5 mln osób jest nieaktywnych zawodowo. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy - dodaje.

Charakteryzując polski rynek pracy, Maciej Witucki zaznacza również, że mamy zasoby, z których moglibyśmy czerpać - większość nieobsadzonych stanowisk dotyczy niższego szczebla. Problemem jest jednak niska mobilność pracowników.

- Mamy bardzo niską mobilność wewnętrzną. W zachodniej części kraju mamy pracowników bez pracy. Niestety nie stać ich na kupno czy wynajem mieszkania w nowym miejscu - mówi Witucki.

Prezes Work Service dodaje też, że wpływ programu 500 plus na aktywność zawodową kobiet nie jest tak duży, jak zapowiadano. - Matki nie rezygnują z pracy dla 500 plus. Z kolei podnoszenie płacy minimalnej w niewielkim stopniu wpływa na średnie wynagrodzenie - to presja na rynku pracy przyczynia się do jego wzrostu - zaznacza Maciej Witucki. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie