EEC 2019

Turystyka motorem rozwoju regionu

PortalSamorzadowy.pl

Branża turystyczna może spełniać taką rolę jak fabryki i wytwórnie w rejonach uprzemysłowionych, będąc zarazem „przemysłem czasu wolnego”, który jest przyjazny dla środowiska.

    GALERIA  9 ZDJĘĆ

  • Od kilku lat branża turystyczna dynamicznie się zmienia. Turyści szukają nie tylko noclegu w przyzwoitych warunkach i dobrego jedzenia, ale także doznań i emocji.

  • Dziś nie wystarczy nazwać szlak „zielony” czy „czerwony”. Turysta chce iść "szlakiem zakochanych”, „myśliwskim” czy - to oferta dla dzieci - bajkowym „szlakiem utopca”.

  • To, co jeszcze niedawno wydawało się niesprzedawalne w turystyce, sprzedaje się znakomicie.



Temat rozwoju branży turystycznej i jego wpływu na rozwój regionów poruszany był podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Dzisiaj internet pozwala wyszukać atrakcje każdemu według jego indywidualnych zainteresowań. Dlatego różne hotele i najróżniejsze obiekty, które potrafią być inne, charakterystyczne tylko dla siebie, a nie jedynie kopiują to, co robią inni, potrafią przyciągać wielu gości. Wygrywają ci, którzy potrafią „skomponować” dla klienta zestaw nie tyle atrakcji, co ofertę atrakcyjnych możliwości. Nie wszystko musi być w tej samej destynacji, ale trzeba mu pokazać wiele możliwości, po to, aby w to miejsce wracał - mówił Ryszard Skotniczy, prezes zarządu Fundacji Slow Beskid.

Jak podkreślał Henryk Mercik, wicemarszałek województwa śląskiego, sukces „Szlaku zabytków techniki” - nowego i oryginalnego „produktu” turystycznego na Śląsku, świadczy o tym, że bardzo mocno zmieniły się oczekiwania turystów. Nie poszukują już tylko hotelu w lesie, gdzie mogą spędzać czas w spokoju i na spacerze.

- Dzisiaj ludzie poszukują oferty oryginalnej, szerokiej - czegoś autentycznego, co określone miejsce wyróżnia na tle innych. W moim przekonaniu przy takich założeniach żaden region, województwo czy miasto nie jest bez szans na odniesienie sukcesu. Zabytki techniki, które jeszcze 15-20 lat temu były powodem do wstydu, teraz są magnesem. Okazuje się, że to, co jeszcze niedawno wydawało się nam niesprzedawalne w turystyce, dzisiaj sprzedaje się znakomicie - mówił Mercik.

Jak podkreślał wicemarszałek, wydaje się, że taka droga dla turystyki i całego regionu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jako przykład podawał wpisanie kopalni rud srebra wraz z systemem zagospodarowania wód podziemnych w Tarnowskich Górach na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie