EEC 2019

Kultura, miasto, gospodarka

PortalSamorzadowy.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Miasto, kultura i gospodarka to trzy przenikające się dziedziny. Symbioza to szansa na sukces. Udało się go odnieść Katowicom, które na pokopalnianych terenach mają muzeum odwiedzane przez 220 tys. gości.

    GALERIA  7 ZDJĘĆ

  • Kultura nie jest dziedziną zarezerwowaną dla konkretnej grupy odbiorców. Jest powszechna, ogólnodostępna i coraz bardziej doceniana. 

  • Coraz wyraźniej jest także dostrzegany jej wpływ na rozwój miast, społeczności czy gospodarki. 

  • Wciąż jednak brakuje wyraźnego dialogu pomiędzy językiem kultury i biznesu. To przestrzeń, która czeka na wypełnienie. 



Katowice to doskonały przykład na to, jak kultura zmienia miasta. Choć wielu kojarzą się jeszcze wyłącznie z górnictwem i szarymi budynkami, to coraz częściej zarówno mieszkańcy, jak i turyści dostrzegają ich kulturalny potencjał. 

-  Przed transformacją ustrojową Katowice postrzegało się jako miasto węgla i stali. Dziś, dzięki niezwykłemu zaangażowaniu, właśnie kultura jest nośnikiem tej wielkiej przemiany. Jak w soczewce widać, jak zmieniło się miasto. Tam, gdzie jeszcze 20 lat temu wydobywano węgiel, dziś mamy Strefę Kultury - mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. - Kiedy kilka lat temu Katowice starały się o tytuł miasta kultury, wydawało się to kompletnie futurystycznym wyzwaniem. Choć tytułu finalnie nie otrzymaliśmy, to wygraliśmy ten konkurs, bo otrzymaliśmy ogromną energię społeczną. W poszczególnych dzielnicach zaczyna się pojawiać coraz więcej inicjatyw kulturalnych, które uwidaczniają nam możliwości naszych mieszkańców -  dodaje.

Coraz większe jest też zainteresowanie kulturą, czego efektem jest m.in. plan rozwoju Muzeum Śląskiego.

-  Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. W swoich latach świetności, w poprzedniej siedzibie, Muzeum Śląskie miało 20 tys. odwiedzających, dziś jest ich 220 tys. i nie jest to kreatywna księgowość, ale dane oparte na liczbie sprzedanych biletów - mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. - Pojawił się projekt inwestycyjny na północy, od strony Muzeum Śląskiego, który rozpoczął dyskusję na temat kształtu tej przestrzeni. Rozmawiamy z projektantem i inwestorem. Mieliśmy już jeden warsztat, mam nadzieję, że w czerwcu będzie kolejny. Kwestią, którą podnosiliśmy, była wysokość zabudowań - w pierwszym etapie to było 12 pięter, w drugim 18. Ponieważ nie ma jeszcze planu zagospodarowania dla tego terenu, gdyż obecnie trwają nad nim prace, do czasu zakończenia tworzenia projektu uznaliśmy, że może lepiej nie wydawać warunków zabudowy - mówi Knast. Czytaj całość

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie