EEC 2019

Informacja w przestrzeni publicznej

PropertyDesign.pl
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Przestrzeń publiczna w Polsce przechodzi spektakularną metamorfozę. Powstaje coraz więcej dobrze zaprojektowanych budynków, ale wciąż mamy do czynienia z chaosem w przestrzeni związanym m.in. z natłokiem reklam. Lekiem na całe zło miała być ustawa krajobrazowa. Czy coś zmieniła? O tym rozmawiali prelegenci sesji "Informacja w przestrzeni publicznej" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 w Katowicach.

Pod koniec lat 80. nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy Polski, który wpłynął na przestrzeń publiczną. - Być może ktoś powie, że nastąpiła jej degradacja. Reklama i informacja wizualna dołożyła swoją cegiełkę do procesu zmian, choć to one są uważane jako główny winowajca chaosu, a być może są tylko "chłopcem do bicia" - rozpoczął dyskusję Maciej Głogowski, zastępca redaktor naczelnej, radio TOK FM. Jakie warunki w dobie gospodarki 4.0. trzeba spełnić, aby zmienić wizerunek przestrzeni miejskiej na lepszy? Jaka powinna być idealna przestrzeń publiczna?

GALERIA  8 ZDJĘĆ

Krzysztof Gasidło, kierownik, Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Śląska, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, podał definicję przestrzeni publicznej. - Zgodnie z ustawą akcentuje ona zaspokojenie potrzeb społecznych, choć nie definiuje, co to są za potrzeby. A definicja z Wikipedii kładzie nacisk na miejsca dostępne. Trzeba pamiętać, że to my jesteśmy podmiotem, możemy robić to co chcemy, oczywiście zgodnie z prawem i obyczajem - mówił urbanista.

O przestrzeni publicznej i o tym jaka powinna być pisało wielu teoretyków, w tym urbanistów, architektów czy socjologów. - Większość teoretyków doszła do wniosku, że przestrzeń publiczna powinna być użyteczna i powinna nam służyć. Powinna też służyć działalności gospodarczej i, co istotne, robi to od dłuższego czasu - zauważył Gasidło.

Tomasz Bukowski, Key Account Manager, Samsung Electronics Poland dodał, że idealna przestrzeń publiczna powinna odpowiadać na potrzeby różnych ludzi.

Jaka jest dziś przestrzeń publiczna w Polsce? Prelegenci zwracali uwagę, że często panuje w niej chaos wynikający z nadmiaru komunikatów, reklam, braku standaryzacji i nie do końca dobrze funkcjonującej ustawy krajobrazowej. Dlatego tak ważne jest budowanie czytelnego komunikatu przez władze miejskie, wyznaczenie reklamie granic, ale także poważna debata o jakości reklamy i wspólne działanie władz, użytkowników przestrzeni i biznesu w imię lepszej przestrzeni.

Wyzwanie numer 1: informacja w przestrzeni, czyli jak budować czytelny komunikat

Z chaosem w przestrzeni próbują walczyć władze miejskie m.in. poprzez budowanie systemów informacji przestrzennej. - Warszawa była jednym z pierwszych miast, które zaczęło porządkować system informacji przestrzennej – nadmienił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m. st. Warszawy. Jak podkreślał, dziś Warszawa nadal rozwija np. system dotyczący Wisły. Te działania mają na celu stworzenie jednego spójnego systemu informacyjnego. Czytaj dalej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie