EEC 2019

Cyfryzacja w świecie mediów

JRP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od dawna mówi się, że gazety i telewizja upadną na rzecz internetu. Na razie jakoś nie upadają, a tylko zmieniają swój charakter w dwojaki sposób - wykorzystując współczesne narzędzia oraz dostosowując się do współczesnego użytkownika.

    GALERIA  8 ZDJĘĆ

  • Cyfryzacja jest wyzwaniem zarówno tradycyjnych, jak i nowych mediów - od strony dziennikarza i od strony użytkownika.

  • Nowoczesne narzędzia pracy i sposoby prezentacji treści są tym, co daje przewagę rynkową.

  • Niestety, jeszcze większą przewagę daje to globalnym gigantom technologicznym, z którymi krajowe media muszą konkurować.

  • Robodziennikarstwem zagraniczna firma zajmie się lepiej niż jakakolwiek polska. Czasy, w których polskie portale opierały się na tych samych technologiach co amerykańskie, skończyły się ok. 2006 r. - uważa Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media.



W dzisiejszym świecie przed mediami stoją nie lada wyzwania. Muszą konkurować o widzów i czytelników nie tylko z innymi mediami, ale także z zagranicznymi gigantami technologicznymi.

- W cyfrowej wiosce wszyscy, wliczając Netfliksa i Amazona, robią właściwie to samo, czyli oferują rozrywkę, newsy i inne treści. Dzisiaj nie konkurujemy tak bardzo z Polsatem czy z telewizją publiczną, a raczej my wszyscy wspólnie konkurujemy z tymi gigantami, z Google i Facebookiem o pieniądze z reklamy. Sami siebie postrzegamy nie jako telewizję, a raczej jako producenta treści - wyjaśnił członek zarządu TVN Maciej Maciejowski.

- Przez długi czas wydawcy "starych" mediów rozumieli transformację cyfrową powierzchownie: skupiali się na tym, żeby podać treści na urządzeniu elektronicznym i ewentualnie usprawnić produkt oraz marketing w sieci. Teraz widać, że cyfryzacją musimy oddychać. Musimy przekształcać całe firmy i decydować się na drastyczne zmiany na poziomie organizacji, a nawet na poziomie przekonań. Musimy wzbogacać redakcje i zastępować jedne kompetencje innymi, co wymaga odważnych decyzji - dodała dyrektor strategii marketingowej w "Gazecie Wyborczej" Danuta Breguła. - Wydawców trapi m.in. rynek pracy. Zapotrzebowanie na kompetencje programistyczne i projektanckie jest czymś zupełnie nowym dla wydawców. W tym zakresie ciężko im współzawodniczyć z agencjami mediowymi, w których te technologie rozwijają się dużo szybciej.

Najważniejsze pytanie w tym globalnym kontekście pozostaje jedno: w jaki sposób media powinny się rozwijać i jaki model biznesowy przyjąć? Od kiedy kupowanie gazet w kiosku straciło na znaczeniu, pozostają modele wyświetlania reklam jak największej liczbie użytkowników lub sprzedawania subskrypcji.

- W "Gazecie Wyborczej" przesunęliśmy paradygmat w stronę subscriber first. Naszych menedżerów interesuje nie tylko to, co najchętniej czytają czytelnicy, ale przede wszystkim to, co najchętniej czytają ci, którzy są gotowi płacić. To zupełnie zmienia sposób pracy - wymusza odważne decyzje. Choć z drugiej strony to łatwe i przyjemne, bo stawia na jakość w pracy dziennikarzy - powiedziała Danuta Breguła.

- Nas tak mocno nie dotykają zmiany na poziomie globalnym. 85 proc. przychodów generujemy na mediach lokalnych i z regionów. Chcieliśmy przetransformować model zasięgowy w subskrypcyjny, ale nie udało się to. Myśleliśmy, że nie mamy treści premium ani odpowiednich użytkowników. Znaleźliśmy jednak przykład norweskiego wydawcy Amedia, który odnosi sukcesy w modelu hybrydowym, uzyskując subskrybentów i monetyzując ich na odsłonach. Zarabiają na tym, że mają lojalnych, powracających użytkowników. Zrozumieliśmy, że nasi użytkownicy, którzy przychodzą po informację bardzo lokalną, są w stanie płacić za to samo, z czego teraz mamy odsłony. Naszymi treściami premium są np. relacje i streamingi z wydarzeń - to realizuje konkretną potrzebę, dla której użytkownicy są w stanie się rejestrować - opowiadała z kolei Magdalena Chudzikiewicz, członek zarządu Polska Press. Czytaj więcej

« POWRÓT
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie